Kıbrıs

Tatar: Türkiye’den KKTC’ye nasıl bakıldığı ortadadır


SUCUOĞLU

Güncel konuşmalarda ilk sözü UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu aldı.

Son ekonomik gelişmeler ve sağlık konularında söz alan Sucuoğlu, LSD hastalığının Karpaz bölgesindeki büyük baş hayvanların itlafına neden olduğuna dikkat çekerek, av köpekleri yardımı ile taşınan bu hastalık için sadece belli bölgelerin ava kapatılmasının yanlış olduğunu savundu.

Hastalığın kene pire gibi hayvanlar tarafından yayıldığını ifade eden Sucuoğlu, diğer bölgelerin ava açık olmasını eleştirdi.

Bu durumda Karpaz’da alınan önlemlerin hiçbir anlamı kalmadığını savunan Sucuoğlu, hastalığın kuluçka süresi geçene kadar avın ertelenmesi gerektiğine işaret etti.

Önümüzdeki haftalarda ince avın açılacağına da vurgu yapan Sucuoğlu, hükümetin derhal tedbir alması ve gerekirse ince avın ertelenmesi için avcı birlikleri ile konuşulması gerektiğini söyledi.

Sucuoğlu, balaların arasındaki böceklerden hastalığın yayıldığı söylentilerinin olduğunu kaydederek, ilgili bakanlığın bu konuda açıklama yapması gerektiğini belirtti.

Turizm sektöründe büyük sıkıntılar yaşandığını anlatan Sucuoğlu, ekonominin lokomotif sektörlerinden biri olan Turizmin ihmal edildiğini savundu.

Sucuoğlu, Turizm sektörüne 2015 bütçesinde de yeterli kaynağın ayrılmadığını dile getirerek, turizm alanında yapılan sözde tanıtımların artık düzeltilmesi gerektiğini ileri sürdü.

2014 turizm gelirlerine bakıldığında çok büyük düşüklükler olduğunun görüldüğünü söyleyen Sucuoğlu, turizmle ilgili sektör temsilcilerinin bu yıl turizmde yüzde 15 ve 20’lik bir düşüşün yaşanabileceğine dikkat çektiklerini anlattı.

Sucuoğlu, gereken tedbirlerin bir an önce alınması, tanıtım ve reklam alanlarında daha etkin olunması ve turizm sektörünün canlandırılması için çaba harcanması gerektiğini anlatarak, ülkede elektrik fiyatlarının da yüksek olması ile bu sektöre büyük darbe vurduğunu ifade etti.

SENNAROĞLU

Sucuoğlu’nun eleştirilerini yanıtlamak için söz alan Gıda Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennraoğlu da, LSD hastalığının şu ana kadar nereden geldiğinin tespit edilemediğini söyledi.

Hastalığın tespitinin ardından Bakanlar Kurulu’nun hemen ertesi gün tedbir aldığını anlatarak, hastalığın bu güne kadar Siphai, Yeşilköy ve Erenköy’de görüldüğünü anımsattı.

Hastalık görülen işletmelerin hayvanlarının hemen itlaf edildiğini belirten Sennaroğlu, hastalığın balyalardan geldiğinin iddia edildiğini söyledi.

Yapılan araştırmalarda, hastalık tespit edilen işletmelere sadece Bulgaristan’dan balya geldiğini, ancak bu hastalığın Bulgaristan’da görülmediğini anlatan Sennaroğlu, dolayısıyla hastalığın balyalardan gelmediğini düşündüklerini belirtti.

Hastalığın göçmen kuşlardan gelmiş olabileceğini ifade eden Sennaroğlu, hastalığın nereden geldiğinin tespit edilemediğini söyledi.

Önemli olanın hastalığın yayılmasını engellemek olduğunu vurgulayan Bakan Sennaroğlu, AB yetkililerinin ülkede inceleme yaptığı ve hükümetin aldığı tüm önlemlerin yeterli olduğunu düşündüklerini belirtti.

Önemli olanın hastalığın başka bir bölgeye sıçramaması olduğunu ifade eden Sennaroğlu, itlaf edilen hayvanlar dışında hastalığın başka bir bölgede görülmediğini kaydetti.

Hastalığın görüldüğü bölgenin karantinaya alındığını ve ava kapatıldığını anımsatan Sennaroğlu, oradaki avcıların köpeklerini alarak başka bölgelere ava gitmelerinin de risk olduğunu belirtti.

Hastalığın sadece av köpekleri yoluyla değil, sinekle de geçebileceğini ifade eden Sennaroğlu, hükümet olarak mümkün olabildiğince tedbir aldıklarını kaydetti.

Sennaroğlu, bölgelerdeki belediyelere sinekle mücadele için çağrı yaptıkların, ilaçlar aldıklarını söyledi.

TATAR

Bakan Sennaroğlu’nun ardından, UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar söz alarak, ekonomi ile ilgili gündem dışı konuşma yaptı.

Tatar, içinde bulunulan Şehitler Haftası nedeniyle yapılan etkinliklere değinerek, şehitleri saygıyla andı. Tatar, şehitlere borçlu olunduğunu vurguladı.

KKTC’de büyük sıkıntılar olduğunu, refaha kavuşmak için önemli tedbirler alınması gerektiğini ifade eden Tatar, kamu maliyesinin refaha kavuşması amacıyla UBP hükümeti döneminde çok ciddi tedbirlerin alındığını kaydetti.

Tatar, 2015 yılı bütçesinde alınan tedbirlerin ekonomiyi iyiye götürmeyeceğini savunarak, memlekette alım gücünün düştüğünü söyledi.

Tarat KKTC’nin geldiği noktada hükümetin vatandaşa güven vermediğini söyleyerek, koalisyon hükümetinin birbirinden haberdar olmadan iş yapmaya çalıştığını savundu.

“CTP-BG Milletvekili Doğuş Derya’nın çirkin söylemleri basında da yer buldu. Böylesine önemli bir kürsüde nasıl konuşulacağının bilinmesi gerekir. Bu söylemlerden sonra Türkiye’den KKTC’ye nasıl bakıldığı ortadadır” şeklinde devam eden Tatar, ülkedeki eğitimin ne durumda olduğunun görüldüğünü ve tüm bunların ekonomiye olumsuz yansıdığını söyledi.

Rum tarafında yaşanan gelişmelerin de yakından izlenmesi gerektiğini ifade eden Tatar, ekonomilerin birbiriyle ilişkili olduğunu, Rum tarafının krizden çıkamadığını kaydetti.

Bengü Şonya’nın ölümünden duyduğu üzüntüyü de dile getiren Tatar, haberi duyduğunda sarsıldığını belirtti. Tatar,  ülkeye önemli hizmetleri dokunan Şonya’ya Allah’tan rahmet dileyerek, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diledi.

Kendi hükümetleri döneminde alınan ekonomik tedbirlere CTP-BG milletvekillerinin karşı çıktığını ve bu tedbirlerle ekonominin küçültüldüğü söylediklerini kaydeden Tatar, şimdi hükümetin yaptığının ne olduğunu sordu.

SOYER

CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de Tatar’ın eleştirilerini yanıtladı.

Soyer, temel yapısal sorunların giderilmediği takdirde Meclis’te hep aynı konuşmaların olacağını söyledi.

Soyer, Ersin Tatar’a “Bugün söylenen her şey yarın ne olacağı bilinmediği için havada kalabilir” dedi.

ÇAVUŞOĞLU

Soyer’den sonra söz alan Ulusal Birlik Partisi İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu ülke sorunları ile ilgili gündem dışı konuşma yaptı.

Uzun bir bütçe dönemi geçirildiğini ancak, hükümetin sorunları ortadan kaldıracak tedbirler almadığını savunan Çavuşoğlu, “Muhalefet milletvekilleri olarak biz bunları söyledik. Ve şimdi ne kadar haklı olduğumuzu görüyoruz” dedi.

DAÜ yasa tasarısının ivedilikle görüşülmesi konusuna onay verdiklerini anımsatan Çavuşoğlu, “Bugün Yasa üretemeyen bir hükümetten bahsediyoruz. DAÜ’de bugün mezun olacak öğrencilerin diplomalarına imza atacak rektör yok” dedi.

Olaya, “DAÜ olduğu yerde bekleyebilir” gibi bir anlayışla yaklaşıldığını ileri süren Çavuşoğlu, bugün basına da yansıyan ülkesel fiziki plan tartışmalarına değindi.

Bu konun tartışılmasının memnuniyet verici olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bunun çok önceden yapılması gerektiğini kaydetti.

Ülkesel fiziki planın hayata geçmesinin yaklaştığı bu günlerde, ilgili sivil toplum örgütlerinin de hareketlendiğini ifade eden Çavuşoğlu, bunun ülkede bir ilk olacağını ve bunun devam ettirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bunun sadece hayata geçirilmesi değil, plana uyulması gerektiğine de işaret eden Çavuşoğlu,  bundan önce yapılan yasa ve emirnamelere uymama notunun tüksek olduğuna dikkat çekti.

Çavuşoğlu, ülkesel fiziki plan konusunda eksiklikler varsa, ilgililere yeterli zaman verilerek, bunların düzeltilmesi gerektiğini söyledi.
Başa dön tuşu