Kıbrıs

Tatar: Özgürgün, UBP’yi küçük düşürdü


 

TATAR’DAN SERT ELEŞTİRİLER: Parti içi muhalefet tavrı ile dikkat çeken UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, genel başkan Hüseyin Özgürgün’ü  “gizli saklı işler” yapmakla ve CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat’ın etkisi altında davranmakla suçladı

“TABAN ÜZGÜN”: Tatar, UBP tabanına kulak verilmesini istedi. CTP yetkililerinin UBP’yi rencide ettiğini, Mehmet Ali Talat’ın gölge Başbakan gibi davrandığını, CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman’ın da UBP’yi aşağıladığını ifade eden Tatar, “Tabanımız derin bir üzüntü içerisindedir” dedi

“MASADA KÜÇÜK DÜŞÜRÜLDÜ”: UBP’nin, koalisyon pazarlıklarında küçük düşürüldüğünü, DP’nin 3 bakanlığının bölünerek, beş bakanlığa çıkarıldığını ve UBP’ye verildiğini vurgulayan Ersin Tatar, “UBP tabanı bu aşağılama nedeniyle kırgın ve üzgündür” dedi

Ulusal Birlik Partisi Ersin Tatar, CTP ile kurulan koalisyona yönelik sert eleştirilerine devam etti. Tatar “gizli saklı” işler yapıldığına dikkat çekerek, talep etmesine rağmen, hükümet protokolüne ulaşamadığı söyledi. Protokol masasında yapılan pazarlıkla UBP’nin küçük düşürüldüğüne işaret eden Tatar, “Maalesef hassasiyetlerimiz, tarihsel geleneklerimiz bu koalisyonda yer almadı” dedi.
Tatar, “KKTC’yi kuran ve yaşatan parti olarak Ulusal Birlik Partisi’nin bakan ve yönetici kadrosunun yeni hükümetteki gidişatını halk adına yakından takip edeceğini, doğruları desteklerken yanlışları açıkça ortaya koyacağını” vurguladı.
Kıbrıs Türk halkının kaliteli ve daha yüksek yaşam seviyesini hak ettiğini ifade eden Tatar, “Yapılması gereken akıllı ve etkin çalışmalarla ülke ekonomisini hızla büyütecek projeleri yaşama geçirmek, kamu yönetimini çağdaş gelişmelere uygun hale getirmek, özel sektörün önünü açmak, sosyal adaleti gözetmektir” dedi.
Tatar, “Dilerim yeni hükümet bu yolda ilerler. Bu yönde ilerlenir ve doğru adımlar atılırsa destekleriz, ama yanlış yapılırsa da mutlaka ülkemiz ve partimiz yararına olduğu için ikaz eder, görüşlerimizi hiç çekinmeden ortaya koyarız. Bu konuda oldukça rahatım çünkü ülke, devlet, halk ve parti sevgimi kimsenin sorgulayamayacağı açıkça ortadadır. Kimseden, birlik-beraberlik veya parti sevgisi, sadakat dersi almaya ihtiyacım yoktur” dedi.

“Protokol gizleniyor”
Tatar, protokolü talep etmesine rağmen, göremediğini, kendisine verilmediğini belirterek, “neden gizlendiğini” sordu.
Sadece kendisinden değil, UBP tabanı ve halkın genelinden gizlendiğine vurgu yapan Tatar, “Halktan ne gizliyorlar” diye sordu.
Tatar yazılı bir açıklama ile tepki gösterdiği CTP- UBP koalisyonuna şu tepkiyi gösterdi: 
“Maalesef şu ana kadar Ulusal Birlik Partisi’nin bir milletvekili olarak koalisyon protokolünü görebilmiş değilim.
Protokolün verilmesini talep etmemize rağmen söz konusu metnin, parti meclis grubu, parti yetkili kurullarından geçmeden imzalanması, kamuoyuna sadece bir bölümünün açıklanması, parti teamüllerimize, demokratik anlayışa ve şeffaflık ilkesine aykırıdır.
Protokol neden halktan ve biz milletvekillerinden gizleniyor? Yoksa içerisinde UBP ve/ veya CTP tabanını rahatsız eden şeyler mi var?
Ne yazık ki hükümet kuruluşunda yaşananlar bize, ‘eğri gemi doğru sefer’ deyişini hatırlatmaktadır ve hem halkımızı, tabanımızı hem de bizleri üzmektedir.”

“UBP tabanına kulak verilmeli”
Tatar, UBP tabanına kulak verilmesini istedi. CTP yetkililerinin UBP’yi rencide ettiğini, Mehmet Ali Talat’ın gölge Başbakan gibi davrandığı, CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman’ın da UBP’yi aşağıladığını ifade eden Tatar, “Tabanımız derin bir üzüntü içerisindedir” dedi.
Tatar basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “UBP tabanına, halkın yorumlarına kulak verilmelidir. CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat’ın hükümet konusundaki çelişkili açıklamaları, Başbakan Ömer Kalyoncu’nun söylemleri, CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman’ın UBP’yi rahatsız edici açıklamaları ve partimizin küçük ortak gibi görülmesi, sadece hükümetin CTP kanadının değil, UBP kanadı dahil tüm bakanların başında şu anda Türkiye televizyonları tarafından ‘paralel Başbakan’ olarak nitelenen Sayın Talat’ın bulunacağının net bir şekilde ortaya çıkması, UBP yönetiminin koalisyon hükümetine kurultay hesapları dolayısı ile girdiği şeklindeki yorumlar, DP kanadının bakanlıklarının UBP’ye verilmesine göz yumulması, dış politika gibi partimiz için çok önemli bir konunun önemsenip ilgili bakanlığın alınmaması, UBP tabanında derin üzüntü ve endişe yaratmaktadır.
Vurgulamalıyım ki, Ulusal Birlik Partisi bir kurultay sürecine girmiştir ve seçilmem halinde mutlaka bu koalisyon olayı, tabanımızla, UBP yetkili organlarında ciddiyetle değerlendirilerek gereken kararlar alınacaktır.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı