Tatar, Büyük Bir Sorumsuzluk - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 3, 2023
Kıbrıs

Tatar, Büyük Bir Sorumsuzluk

Tatar

Maliye Bakanı Ersin Tatar, “bir gecede hükümeti düşüreceksiniz ve bir gecede ne olduğu belli olmayan bir karma veya çeşitli partilerle birlikte yeni bakanlarla yeni bir hükümet oluşacak. Kimi nereden nereye götüreceksiniz. Bu büyük bir bencillik ve büyük bir sorumsuzluktur. Buna demokratik kurallar içerisinde darbe de diyebilirsiniz” dedi.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, bugün bir televizyon programına konuk oldu ve gündeme ilişkin  açıklamalarda bulundu. Bakan Ersin Tatar, UBP kurultayından sonra yaşananlar ve ülke ekonomisiyle ilgili konuştu.


Bakanlığından verilen bilgiye göre Maliye Bakanı Tatar, şunları söyledi:

“Neticede şu anda bir hükümet vardır. Bu hükümetin seçime 10 ayı kalmıştı. Bir takım yapacağımız proje çalışma ve sözler vardı. Alınan kararların devamlılığı söz konusu. UBP içerisindeki 8 milletvekili bir gecede diğer muhalif partilerle işbirliği içerisinde işbirliği yapmışlardır. Sayın Başbakanla ve partimizin yetkili organlarıyla konu ele alındı. Ve sonunda erken seçim kararı alındı.

Bir gecede hükümeti düşüreceksiniz ve bir gecede ne olduğu belli olmayan bir karma veya çeşitli partilerle birlikte yeni bir bakanlarla yeni bir hükümet kimi nereden nereye götüreceksiniz. Bu büyük bir bencillik ve büyük bir sorumsuzluktur. Buna demokratik kurallar içerisinde bir darbe de diyebilirsiniz.  Ama netice itibarıyla kendi milletvekillerimizin iktidar partimizi bu şekilde sıkıntıya sokması günün sonunda darbe olarak nitelendirilebilir.  Hiçbir yerde yaşanmamış bir ilk yaşadık.”

“KENDİMİZE GÜVENİYORUZ”

Maliye Bakanı Ersin Tatar, UBP’li muhalif milletvekillerinin tutumunun demokratik kurallar ve parti disiplinine aykırı olduğunu söyleyerek, “Erken seçim kararı aldık ve kendimize güveniyoruz. UBP bu ülkenin en fazla teşkilatı olan en büyük partisidir ve seçimlere de hazır bir partidir” şeklinde konuştu.

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun UBP’li muhalif 8 milletvekili ile görüşmediği şeklindeki açıklamasının sorulması üzerine Ersin Tatar, söz konusu muhalif grubun demokratik kuralları hazmedemedikleri için başkalarıyla görüşmelerinin yanlış olduğunu savundu. Maliye Bakanı Ersin Tatar şöyle dedi:

“Sayın Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun konuyla ilgili duruşuna bir şey söyleyemem. 2. Cumhurbaşkanı Talat da kendisini Eroğlu’na rakip olarak görüyor.  Neticede Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de 2 yıl kaldığına göre demek ki bir yıl sonra o start da verilmiştir. Bu start da erkene alınmış durumda.

Siyasette hareketlilik, olaylar devam ediyor.  8 arkadaşımızın parti içerisindeki bazı sıkıntılarından dolayı bu yola gittiler ancak demokratik kuralları hazmetmeleri gerekmekteydi.  Gidip başkalarıyla görüşüp böyle bir hareket içinde olmaları bizi üzmüştür. Bunlar hepsi bizim dostlar ve kardeşlerimizdir. Hepimiz aynı sandıktan çıktık.  Partimiz böyle bir hareketi hiçbir zaman tasvip etmemiştir.  Gönül arzu ederdi ki bu arkadaşlarımız yaşanan olayları değerlendirerek dönüş yapsınlar. Bizim tabanımız bunu hiç hazmedemedi. Bu arkadaşlarımıza oy verenler de sıkıntı içerisine girdiler.”

“YILLARIN TAÇOY’U OYUNA GELMEMELİYDİ”

UBP’li muhalif milletvekilleri arasında yer alan Hasan Taçoy’u da eleştiren Maliye Bakanı Tatar, “Yılların Hasan Taçoy’u bu oyuna gelmemeliydi.  Başka bir parti başkanının evinde kendi partisi aleyhine imza verecek. Olur mu böyle bir şey?  Şimdi Taçoy kendi vicdanını kendisi sorgulayacak.   Bazı şeyleri hazmedebilmen lazım. Kurallara uyacaksın. İstediğin kadar gol at, ofsayt ise gol olmaz” dedi.

Hükümete geldiklerinde adeta bir enkaz devraldıklarına işaret eden Ersin Tatar, “Hükümete geldiğimizde 500 milyon TL üzerinde bir bütçe açığı ve aynı zamanda da kasada ödenmemiş 150 Milyon TL’ye yakın borç stoku vardı. Hizmet alınmış ama çekler ödenmemişti” diye konuştu.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, son 4 yılda devlet gelirlerini 1.57 Milyar TL’den 2.2 Milyar TL’ye çıkardıklarını ifade ederek, Türkiye’nin yaptığı katkı ve desteklerin de da bunda önemli olduğunu kaydetti.

Vergi Dairesi’nin binasının önümüzdeki aylarda hizmete gireceğini anlatan Bakan Tatar,  bir ülkenin bütçesinin iyi yönetilebilmesi için devletin gelir sağlaması gerektiğini belirtti.

“Bizim görevimiz kazanandan ilgili vergileri almaktır. Biz çok sıkı mali disiplinle bütçeyi idare ediyoruz.  Biz yine de bütçemizi yüzde 30 büyüttük” diyen Bakan Tatar, bütçede 2009 yılında sağlığa ayrılan paranın 152 milyon TL olduğunu, bu rakamı 222 milyon TL’ye çıkardıklarını kaydetti.

“TÜRKİYE’DE FAİZLER DÜŞTÜYSE BURADA DA DÜŞMELİ”

Maliye Bakanı Ersin Tatar, “1 milyar TL’ye yakın personel giderimiz var. 600 milyon TL’ya yakın emekliye ödenen maaşlar var.  Sosyal Sigortalara maaşları ödenebilmesi için bütçeden yılda 329 milyon TL aktarılmaktadır. Dolayısıyla özürlüler ve ihtiyaçlı aileler de dahil olmak üzere 70 bine yakın insanımıza maaşlarının ödenmesinde çok dikkat etmek lazım. Bunlar ciddi rakamlardır. Orada biraz aşırıya kaçtığınızda bütçe dengeniz bozulur” dedi.

Eşel-mobil sisteminin devam ettiğine işaret eden Bakan Tatar, enflasyonun yüzde 5’in altına düştüğü bir dönemde, 2 ayda bir artış verilmesinin doğru olmadığını vurguladı.

Faizler konusunda bankalar ve sektör temsilcileriyle çalışma yaptıklarını da anlatan Bakan Tatar,  “Türkiye’de faizler düştüyse burada da düşmesi lazım” şeklinde konuştu.

Yüksek faizin önüne geçilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Ersin Tatar, konuyla ilgili hukukçulardan görüş aldıklarını belirterek şöyle dedi:

“İki tarafın bir sözleşmesi var.100 bin sterlin bir milyon sterlin olmuş.  Mahkeme başkanıyla da görüştük  ama hukuk sistemine göre bir akdi anlaşma var. Yasa yaptık ve binlerce insan bundan faydalandı.”

“GÜNEY KIBRIS ÖRÜMCEK AĞI GİBİ”

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs’taki kara para aklama olaylarını uzmanların bile halen çözemediğine dikkat çekerek, “AB uzmanları için Yunanistan ve Güney Kıbrıs hayal kırıklığı yarattı. Özellikle Güney Kıbrıs’ta kara para aklama olayları.  Güney Kıbrıs bankalarının denetlenmesi için uzmanlara yüksek ücretler verdiler.  Onlar bile olayın derinliğine inemediler. Rus parayı buraya aktarıyor o başka şirketlere ve ülkelere gönderiyor. Daha sonra yine Güney Kıbrıs’a gönderiyor. Öyle bir işlem yapılıyor ki para kimin belli değil. Adeta örümcek ağı gibi. Bu para kimindir bulamazsın. Uzmanlar şimdi bu parayı araştırıyorlar. Ama bir türlü bulamıyorlar” diye konuştu.

Güney Kıbrıs’ın AB’den 10 Milyar Euro yardım aldığını anımsatan Ersin Tatar, bu paranın KKTC bütçesinin 10 katı olduğunu söyledi. Bakan Tatar, “Türkiye bize her zaman katkılarda bulunuyor. İşte Anavatanın büyüklüğü burada. Anavatan olmasa çok sıkıntı çekeriz” şeklinde konuştu.

“KÖŞE BUCAK TEFECİLİĞİ YAPILAMAYACAK”

Maliye Bakanı Ersin Tatar tefecilikle ilgili yasa tasarısının hazır olduğuna da değinerek, yasanın geçmesi durumunda köşede bucakta tefecilik yapılamayacağını söyledi.

Maliye Bakanı Tatar şunları söyledi:

“Tefecilikle ilgili yasa tasarısı var. Maalesef meclisten geçmedi.  Bir kere köşede bucakta para alış verişi yapılamaz. Belli başlı kredi kuruluşları kredi verecekler ama kurallara bağlı olacaklar. Bu finans kuruluşları belirli bir sermaye ile kurulabilecekler. Ve Merkez Bankasının denetiminde çalışacaklar. Ben de devlet olarak kime hangi faizle para verdiklerini görebileceğim ve vergimi alacağım.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar