Tatar: “Bütçe hedeflerine ulaştık” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ekonomi

Tatar: “Bütçe hedeflerine ulaştık”

TAK-Tatar, faizlerin de düşme eğiliminde olduğunu belirterek, iş dünyasına hükümete güvenmeleri çağrısında bulundu.

Maliye Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Tatar, bir televizyon programına katılarak, ekonomiyi değerlendirdi.


Tatar, Türkiye ile imzalan protokolün uygulanmasının, yatırım amacıyla KKTC ekonomisini takip eden dünyadaki merkezlere, olumlu mesajlar verdiğini söyledi.

UBP kurultayının artık geride kaldığını ve bu aşamadan sonra hükümetin 30 milletvekili ile meclis çalışmalarına ağırlık vermesi gerektiğini ifade eden Tatar, faiz, muhasebe, tefeciliğin önlenmesi gibi birçok önemli konuyu içeren yasanın, meclis tatili öncesinde yasallaşması gerektiğini vurguladı.

“ANKET REFAH SEVİYESİNİ YANSITMIYOR”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın KKTC ekonomisiyle ilgili Rekabet Edebilirlik raporunu da değerlendiren Tatar,  anketin ortaya koyduğu sonucun kısa vadeli gelişmelerden etkilendiğini, uzun vadeli bakışta sıralamanın daha iyi olacağını söyledi.

Raporun iş adamlarıyla yapılan anketin sonucunda ortaya çıktığını belirten Tatar, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan olumsuzlukların neden olduğu karamsarlığın da bu sonuç üzerinde etkili olduğunu kaydetti.

Rekabet Edebilirlik Raporunun KKTC’deki refah seviyesini yansıtmadığını söyleyen Tatar, “KKTC’de fert başına düşen milli gelir 15 bin dolar. Rapordan hareketle Zimbabwe’nin gerisine düştük şeklindeki söylemler gerçeği yansıtmıyor” dedi.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alan Türkiye’nin KKTC’yi tanıyor olması ve devlet düzeyindeki ilişkisinin, KKTC ekonomisine istikrar ve güven olarak yansıdığını vurguladı.

“HEDEFLERE ULAŞILDI”

Bütçede yerel gelir hedefinin 2.2 Milyar TL olduğunu belirten Tatar, ilk iki aylık uygulamanın hedefler dahilinde gerçekleştiğini kaydetti.

Ekonominin kayıt altına alınması yönündeki çalışmaların son derece verimli geçtiğini ve gelirlerde artış olduğunu söyleyen Tatar, Ekonomik Protokolün işlediğini, iç borç stokunun Gayrı Safi Milli Hasıla dikkate alındığında sürdürülebilecek bir durumda olduğunu ifade etti.

“Kayıt dışılığı da dikkate alırsak, Gayrı Safi Milli Hasıla 10 Milyar TL civarında, KKTC’nin iç borç stoku ise 3 Milyar TL’dir. Bu yüzde 30’a denk geliyor ve piyasaya yayılırsa sürdürülebilirdir” diye konuşan Tatar, faizlerin de düşme eğiliminde olduğunu söyledi.

Tatar, iş dünyasına da hükümete güvenmeleri yönünde çağrıda bulundu.

“KABLO İLE ELEKTRİK OLUMLU ETKİLEYECEK”

Tatar, her şeye rağmen rekabet edebilirliği arttırmak için gayretlerini sürdürdüğünü, fuel oile bağlı elektrik üretimine bağımlılığından kurtulmak gerektiğini, bu amaçla da Türkiye’den kablo ile gelecek elektrik enerjisi ile uzun vadede durumun olumlu yönde etkileneceğini kaydetti.

KKTC ekonomisinin rekabet edebilirlik sıralamasında yükselmesi, mevduatların piyasa koşullarına göre krediye dönüşebilme oranında artış yaşanması gereğini söyleyen Tatar, bütçeden sektörlere ayrılan destek ve hibe programlarının da buna hizmet ettiğini vurguladı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar