Kıbrıs

TAŞEL’den grev açıklaması


Açıklamada, “işçilerin 21 Ağustos Cuma günü için TAŞEL LTD’ye yaptığı 1 gün uyarı grevi bildirimi, yapılan sözleşmeler gereği TAŞEL LTD tarafından onaylanmıştır. Uyarı grevi 21 Ağustos 07:30'da başlayıp bugün 07:30'da sonra ermiştir. Ancak bugün işçiler gayrihukuki bir şekilde grevlerini sürdürmekte ve fabrikanın işleyişini haksız bir şekilde durdurmaya devam etmektedir” denildi. TAŞEL Ltd. yönetimi tarafından yapılan yazılı açıklamada, EMEK-İŞ’le işçiler için 2004 yılından bu yana toplu sözleşme imzalandığı, sözleşmeler gereği işçilerin tüm haklarının eksiksiz bir şekilde karşılandığı, son toplu sözleşmenin 2015 yılının başında imzalandığı ve tarafların 31.12.2016 tarihine kadar sözleşme maddelerine uyacaklarını taahhüt ettikleri belirtildi.EMEK-İŞ yetkililerinin “TAŞEL yönetimi Sendikamızı ve çalışanları çeşitli yollarla tehdit etmekte ve açıkça devlete meydan okumaktadır”  iddialarına neden olan hayat pahalılığı ödenekleri hakkındaki görüş ayrılığı konusunun 2015 başında Toplu Sözleşmenin imzasından sonra gündeme geldiği kaydedilen TAŞEL açıklamasında, şunlar ifade edildi:

“Temmuz ayında K.K.T.C. devleti tarafından 47/2010 yasası ile memurlara ve işçilere verilmesi kararlaştırılan hayat pahalılığı ödeneği, işçilerimizle aramızda yaptığımız son toplu sözleşme yürürlükteyken ortaya çıkmış bir konu olup, yaptığımız sözleşme süresi gereği TAŞEL LTDi’i bağlamamaktadır. Devletin taahhüt ettiği bu ilave zam TAŞEL LTD ile EMEK-İŞ arasında yapılan sözleşmenin kapsamı dışındadır. TAŞEL LTD., sözleşmeli işçileriyle birlikte imza attığı sözleşmeler doğrultusunda 2004’ten bu yana kendi sorumluluğundaki tüm maddeleri eksiksiz bir şekilde uygulamaktadır.”

Bazı basın organlarından yer alan “TAŞEL İçki Fabrikası’ndan izinsiz ve gümrüksüz olarak dışarıya içki çıkarılmak istendi” iddialarının da gerçekleri yansıtmadığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“TAŞEL yetkililerinin böyle bir girişimi kesinlikle olmamıştır. Olayın aslı şu şekilde gerçekleşmiştir; TAŞEL fabrikası ile bu fabrikanın deposu bir yolun karşılıklı iki tarafında konuşlanmıştır. Kıbrıs’ın su sıkıntısı herkesin malumudur ve bu sıkıntı nedeniyle TAŞEL de günlük 15 Ton olan su ihtiyacını her gün 50 Tonluk su deposuna eklemek suretiyle bu depoyu beslemek zorundadır. Asılsız haberlerde sözü geçen tırlar fabrika sınırlarında olup, günlük su ihtiyacını karşılayan tankerlerin su deposuna ulaşabilmesi için yolun karşı tarafındaki TAŞEL LTD depo alanına götürülecek tırlardır.”  

TAŞEL LTD’in, tüm faaliyetlerini yasal yollardan yürüttüğü vurgulanan açıklamada, Şirketin tüm belgelerinin de ilgili bakanlık ve kuruluşlarda mevcut olduğu kaydedildi.

“Şu anda TAŞEL LTD’nin yasal olarak yürüttüğü faaliyetler, sendikanın yalan beyanları ile ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından çeşitli bahaneler ile durdurulmakta ve sendikaya yanlı olarak destek verilmektedir” denilen açıklamada, “TAŞEL LTD olarak, hem bu asılsız haberler hem de işçilerin hukuksuz olarak sürdürdüğü grev hakkındaki tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz” ifadelerine yer verildi.

(HA)

Başa dön tuşu