Taliban’dan ‘bütçe krizi’ yorumu

11 Ekim 2013 Cuma | 09:42
Taliban’dan ‘bütçe krizi' yorumu
Kıbrıs Town Houses

Afganistan’da kontrolü yeniden ele geçirmek için ABD birliklerine karşı mücadele veren Taliban, ABD’de yaşanan bütçe kriziyle ilgili açıklamada bulundu.

Taliban, açıklamasında ABD’li politikacıları hedef alarak, “ABD halkı, politikacıların kendi çıkarları için hem onların hem de baskı altındaki ülkelerin kaderiyle oynadığını anlamalı” denildi.

AFP ve El-Arabiya tarafından yayımlanan açıklamaya göre, Taliban, ‘bütçe krizinin sorumlusu bencil ve akılları boş olan ABD’nin liderleridir” ifadesini kullandı.

Taliban, ‘insanların çok zor kazandığı paraya hükümetin el koyduğunu ve aynı parayı masum ve baskı altındaki insanların kanını akıtmak için etrafa savurduğunu’ belirtti. Taliban, “ABD kendi insanının kanını emmek yerine, bu parayı barış için kullanmalı” yorumunu yaptı.

KRİZ SÜRÜYOR
ABD’de yaşanan bütçe krizi, 800 binden fazla kamu çalışanının zorunlu izne ayrılmasına neden olurken, hükümete günde 300 milyon dolar kaybettiriyor.

Cumhuriyetçi Parti kontrolündeki Temsilciler Meclisi ile Demokrat Parti kontrolündeki Senato arasında halen krizin aşılması için anlaşma sağlanabilmiş değil