Taliban: Malala’yı öldürmekten vazgeçmedik

0
17
Taliban: Malala’yı öldürmekten vazgeçmedik

Taliban, geçtiğimiz yıl öldürmeye çalıştığı genç aktivist Malala Yusufzay’ın hala hedefinde bulunduğunu belirtti.

CNN’e açıklama yapan Taliban sözcüsü Şahidullah Şahid, ‘Malala’nın Taliban’a karşı propaganda yaptığını ve bu yüzden hedef alındığını’ belirtti. Şahid, kendilerine karşı çıkan ve muhalefet yapan herkes gibi Malala’yı da tekrar fırsat buldukları halde hedef alacaklarını söyledi.

Şahid, Malala’nın ‘kız çocuklarının eğitimini desteklediği için hedef alındığını’ ise reddetti.

Nobel Barış Ödülü’nün adayları arasında gösterilen Malala Yusufzay, geçtiğimiz yıl Pakistan’ın Swat Vadisi’nde okul otobüsüne saldıran militanlar tarafından kafasından vurulmuştu. Genç kız, 9 Ekim 2012’de düzenlenen saldırının ardından hayatta kalmayı başarmış ve İngiltere’de geçirdiği beyin ameliyatının ardından hayata tutunmuştu.

Malala, doğumgünü olan 16 Temmuz’da New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Konseyi’nde konuşma yapmıştı. Malala konuşmasında, “Mermilerin bizi susturacağını sandılar. Ancak sessizliğin arkasından binlerce ses yükseldi” ifadesini kullanmıştı.

Uğradığı saldırı Pakistan ve dünya genelinde büyük tepki uyandıran Malala, kısa süre önce BBC’ye verdiği röportajda, “İnsanları öldürmel, işkence yapmak, kırbaçlamak… Tüm bunlar İslam’a karşı” dedi.

“KONUŞMA HAKKIM VAR”
Pakistan’ın en düzensiz bölgelerinden biri olan Swat Vadisi’nde kontrolü bulunan Taliban, 2009 yılında kız çocuklarının okula gitmesini yasakladı.

Henüz 14 yaşında Taliban’a karşı gelen Malala, BBC’ye gönderdiği muhalif yazılarla aktivistliğe soyundu. CNN’e yaptığı açıklamada ise “Eğitim almaya hakkım var. Oyun oynamaya hakkım var. Şarkı söylemeye hakkım var. Konuşma hakkım var. Alışveriş yapma hakkım var. Ve ayağa kalkıp konuşma hakkım var” demişti.

Gelecekte politikacı olmak istediğini söyleyen ve Pakistan’a geri dönmeyi hayal eden Malala’nın Nobel Barış Ödülü’ne aday olup olmayacağı Cuma günü belli olacak.