TAK’ta skandal! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Aralık 6, 2023
Kıbrıs

TAK’ta skandal!

TAK’ta skandal!

Cumhurbaşkanlığı öyle istedi

Türk Ajansı Kıbrıs’ın cumartesi günü Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun telefonlarının dinlendiğine ilişkin soruların olduğu ve Cumhurbaşkanı’nın bu sorulara verdiği yanıtları içeren haberin aslında Cumhurbaşkanlığı’nın baskısı ile servis edildiği ortaya çıktı. Havadis’in güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre cumartesi akşamüzeri Cumhurbaşkanlığı’ndan TAK’a gönderilen soru cevabın, TAK Ajansı sormuş intibası verilerek yayınlatılması istendi.


Güvenilir kaynaklar haberin, Cumhurbaşkanlığı tarafından TAK’da o gün görevli olan memura iletildiğini ve aynen servis edilmesini istediğini belirtti. Cumhurbaşkanlığı’nda danışman olarak görev yapan eski BRT Müdürü Özer Kanlı’nın baskı yapması üzerine geldiği şekli ile servis edildi. Elde edilen bilgilere göre haberin servis edilmesi üzerine TAK’da soruşturma başlatıldı.

Kumbaracı savunma istedi
Soruşturmayı başlatan TAK Müdür Vekili Selim Kumbaracı’nın haberi servise veren görevli memurdan savunma istediği öğrenildi. Savunması istenen memurun “Cumhurbaşkanlığı’ndan bu şekilde yayınlanmasını istediler ben de olduğu şekilde yayınladım” dediği öğrenildi. İlgili memurun üst kademe makamlarına danışmadan haberi yayınlaması ise dikkat çekti.

Elde edilen bilgilere göre TAK’da daha öncede aynı olaylar yaşanmış ve memurların gelen baskıya direndiği hatta konuyu üst makamlara taşıdığı öğrenildi. Bu arada cumartesi akşamı görevli memura baskı yapan Cumhurbaşkanlığı’nda danışman olarak görev yapan eski BRT Müdürü Özer Kanlı olay ile ilgili soruşturma başlatılması üzerine öfkelendiği ve bunun hesabını sormaya kalktığı da belirtildi.

Başbakanlık’ın Cumhurbaşkanı’nın telefonlarının dinlendiği iddiaları ile yayınlanan haber üzerine daha derin ve kapsamlı bir soruşturma için harekete geçtiği ve böylesi bir metnin TAK tarafından servise verilmesi konusunda sorumluluğu olan herkes hakkında yasal işlem başlatılması yönünde talimat verdiği ifade edildi. Başbakanlık’a yakın kaynaklar ajansın, devlet ajansı olduğu ilke ve prensiplerinin yasal çerçevesinde belli olduğunu, bunların dışında kimsenin hareket edemeyeceğini vurgulayarak baskı yapan kişinin tespit edildiğini ve bu konuda gerekenin yapılacağını aktardı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar