Taksiciler Tarifeye Zam Talebin de Bulundu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ocak 31, 2023
Kıbrıs

Taksiciler Tarifeye Zam Talebin de Bulundu

Taksiciler Tarifeye Zam Talebin de Bulundu

 4 YILDIR AYNI TARİFE UYGULANIYOR… KKTC’de taksimetre tarifelerine 4 yıldır zam yapılmıyor. Gündüz 4 TL 70 kuruştan açılan taksimetrenin gece tarifesi ise 5 TL 68 kuruş. 150 metrede bir atan taksimetre gündüzleri her 150 metrede bir 36 kuruş atarken geceleri her 150 metrede bir 42 kuruş atıyor

 AKARYAKIT FİYATLARI CEP YAKIYOR… Zaten zor şartlarda kazanç sağlayan taksiciler, akaryakıta yapılan zamlar ile iyice dara düşüyor. Lefkoşa’da günlük ortalama 60 TL kazanç sağlayan taksiciler, kazançlarının yüzde 50’sini akaryakıta harcıyor


KORSAN TAKSİCİLİK ÖNLENEMİYOR… KKTC’de korsan taksiciliğin önüne bir türlü geçilemiyor. Taksi duraklarından bağımsız ve “T” olmadan çalışan ticari araçlar, uyguladıkları düşük tarifelerle kayıtlı taksicilerin ekmeğine biber sürüyor

Duygu ALAN
Lefkoşa’da faaliyet gösteren “T” izinli taksiciler, taksimetre tariflerinin 4 yıldan bu yana artırılmadığından şikayet etti.
Mevcut tarife ile yeteri kadar kazanç sağlayamadıklarından yakınan taksiciler, tarifelere zam istedi.
Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlardan yana da dert yanan taksiciler, günlük kazançlarının yüzde 50’sini akaryakıta harcadıklarını söyledi.
Taksiciler ayrıca, KKTC’de korsan taksiciliğin bir türlü önüne geçilemediğini belirterek bu durumdan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.
Taksiciler, “Taksicilik” mesleğinin riskli meslekler grubunda yer aldığını bu sebeple sigorta şirketlerinin taksi olarak kullanılan araçlara, ful sigorta yapmadığından yakındı.

Dünyada düşüyor bizde yükseliyor
Dünyada petrol fiyatları yüzde 12.64 TL gerilerken KKTC’de 95 oktan benzin yüzde 7.61 arttı.
KKTC’de 13 Mayıs 2013 tarihinde yürürlüğe giren yeni fiyatlara göre, Euro Diesel: 3.22 TL, motorin-gaz yağı: 2.96 TL, 97 oktan: 3.25 TL, 95 oktan 3.13 TL oldu.

Taksiciler isyan etti
Lefkoşa’da faaliyet gösteren “T” izinli taksiciler içini Havadis’e döktü. Taksiciler, “Taksimetre tarifelerimiz yıllardır değişmezken akaryakıta üst üste zam yapılıyor. Günlük kazancımızın yarısı akaryakıta gidiyor, taksicinin elinde para kalmıyor. Sigorta şirketlerinin birçoğu taksicilik riskli meslek grubunda olduğu için araçlarımızı ful sigorta yapmaktan kaçınıyor. Ful sigorta yapan sigorta şirketleri de yüksek miktarlarda para talep ediyor. Öte yandan korsan taksicilik, kayıtlı taksicilerin işlerinin düşmesine neden oluyor. Hükümet yetkilileri ise olan biteni uzaktan izliyor” diye konuştu.

Taksiciler ne dedi? Taksiciler ne dedi? Taksiciler ne dedi? Taksiciler ne dedi?

Hakkı Binici:
Taksimetre tarifelerimize 4 yıldır zam yapılmıyor ama akaryakıt sürekli zamlanıyor. Ben sabah saat 5.30’da taksimin başına geçiyorum, ekmek paramı çıkarmak için gece yarısına kadar müşteri bekliyorum. Günlük kazancımız 50-60 TL’yi geçmiyor. O da kirli para. Kazancımızın yarısını akaryakıta veriyoruz. Yaptığımız iş tehlikeli diye birçok sigorta şirketi araçlarımızı ful sigortalamıyor. Bizim ısrarlarımızla ful sigorta yapan şirketler de çok yüksek rakamlar talep ediyor. Kısacası kazancım geçinmeme yetmiyor. Hükümetin biraz daha duyarlı olmasını bekliyoruz.

Yunus Özirfanoğlu:
KKTC’de 1974 yılından bu yana gelmiş geçmiş hiçbir hükümet taksicilerin lehine bir atılım yapmadı. Bugüne kadar iktidara gelenlerden birisi çıksın, biz taksiciler için onların iyiliği için bunu yaptık desin biz hepimiz bir olacağız O’nu mükafatlandıracağız. Yıllardır tarifeler aynı, akaryakıta zam üstüne zam yapılıyor. Sigorta şirketleri taksilere ful sigorta yapmıyor. Ülkede halen daha korsan taksicilik yapılıyor ve hükümetler bir türlü bunun önüne geçemiyor.

Maksut Yılmaz:
Sanıyorum KKTC’de faaliyet gösteren “T” izinli tüm taksicilerin derdi aynı. Taksimetre tarifeleri 4 yıldır değişmiyor. Öte yandan akaryakıtta fiyatlar dönem dönem yükseliyor. Korsan taksiciliğin önüne de bir türlü geçilemiyor. Sigorta şirketleri ise araçlarımıza ful sigorta yapmak için bizlerden astronomik rakamlar talep ediyor. Kısacası taksici bu ülkede güç bela ayakta duruyor. Hükümetten beklentimiz sorunlarımıza eğilmesi ve kısa zamanda çözüm üretmesidir.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar