Taçoy: Mağdurlar rahat olsun - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Nisan 19, 2024
Kıbrıs

Taçoy: Mağdurlar rahat olsun

Taçoy: Mağdurlar rahat olsun

Borç-Alacak İlişkilerini Düzenleyen Tüm Mevzuata İlişkin Değişiklikleri Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Ad-Hoc) Komitesi çalışıyor, borçlular Meclis’ten çıkacak kararı bekliyor. Komite başkanı UBP vekili Hasan Taçoy, komitenin çalışmalarına devam ettiğini, geride kalan 90 günde ciddi bir yol alındığını söyledi ve borçlulara, “Rahat olun, paniğe gerek yok” mesajı verdi

Gizem ÖZGEÇ
Cumhuriyet Meclisi’nde Oluşturulan “Borç-Alacak İlişkilerini Düzenleyen Tüm Mevzuata İlişkin Değişiklikleri Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Ad-Hoc) Komitesi çalışmalarını sürdürüyor. Mazbata mağdurları, kredi borcu olanlar ve borcundan dolayı hapis korkusu yaşayanlar ise, dört gözle komiteden çıkacak kararı bekliyor. Mazbata Mağdurları Derneği, komitenin çalışmalarından hoşnutsuz, eylem yapmaya hazırlanıyor.


“Öncelik insanlarımızın rahatlığı”
Komite başkanı, UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy, konuyla ilgili Havadis’e yaptığı açıklamada, Ad-Hoc Komite’nin çalışmalarına devam ettiğini,  önceliklerinin insanların rahatlığı olduğunu söyledi. İlk adım olarak mazbatadan mağdur olan kişileri içinden bulundukları durumdan ve hapisten kurtardıklarını kaydeden Taçoy, maddi olaylardan dolayı mahkemede ve poliste olan olaylarla bağlantılı olan insanları rahat bir ortama getirmek için bir çalışma içinde olduklarını belirtti. Taçoy, önce halkı sosyal olarak rahatlıktan sonra, finans sektörünü rahatlatmak için gerekli yasaların yapılacağını ifade etti ve finans sektörünün yasal bir hale getirilmesi için, yasaların ardından diğer unsurlara bakılacağını söyledi.”
“Kimsenin adamı değiliz bunu böyle bilsinler”
Taçoy, “Bizim halktan talep ettiğimiz, rahat olmalarıdır. İlgili tüm taraflardan görüşler geldi. Bunlar henüz sentezlenmedi. Çağırıp komitelerde tartışacağız ve sonunda insanlara bilgi vereceğiz. İsteğimiz insanlar rahat olsun. Ve bilsinler ki, kimse kimsenin adamı değildir. Ancak halkın sosyal çıkarı ön planda gelir” diye konuştu. Taçoy, halkın çıkarlarını, kalkınmasını ve refahını düşünerek yasaları yaptıklarının da altını çizdi ve şunları söyledi: “Kimsenin bundan kuşkusu olmasın. Kulağımıza bazı söylentiler ve dedikodular geliyor. Kimse bunlara itibar etmesin. Komite yaklaşık 90 gündür yaptığı çalışmalarda borçların yeniden yapılandırılması konusunda, gerekse çek yasası, poliçeler yasasından yapılacak değişikler ve faizlerin nasıl olacağı konusundaki belli bir noktaya geldi. Ancak şu anda tek görüş yok. Bütün görüşler alındı. Bu kişiler dinlenmeden yasalar görülmez. Bizim amacımız sisteme müdahil ekipler çıkarmak değildir. Bunu da elbirliği ile tüm siyasi partilerin katkıları ile yapıyoruz… Hükümetin de ortak katkıları var. Bir UBP vekili ve değil komite başkanı olarak değil, insanların rahatını düşünen bir vatandaş olarak söylüyorum ki, herkesin en azından daha rahat soluk alacağı ve tüm vizyon sahibi kişilerle eşit mesafede bir sistem kurmaya çalışıyoruz.”
31 Mart’tan sonrası için paniğe gerek yok
Taçoy, mazbata sorunu yaşayan kişilerin borcun yeniden yapılandırılması için 31 Mart’a kadar tanınan süreyle ilgili yaşanan panik havasına da değindi ve bu tarihin komitenin rahat çalışması için konduğunu söyledi.  Taçoy, komitenin bugüne kadar geldi netlik kazandırdığı konular olduğunu, görüş birliği içinde yapılan çalışmaların sürdüğünü belirtti ve “İnsanlarımız 31 Mart’tan sonra bir sıkıntı yaşamayacak. Rahat olsunlar” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar