Kıbrıs

Suyu buraya getirenin talebi buydu


[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]T[/dropcap]arım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu da su konusundaki eleştirileri yanıtladı.Su konusundaki süreci, ayrıntıları ile anlattığını ifade eden Çavuşoğlu, sonucun uzun ve tartışmalı bir görüşme sonrasında ortaya çıktığını belirtti.“Bir önceki hükümet döneminde hazırlanan protokolde fiyatın nasıl belirleneceği yerine, fiyat yazılmış olsaydı bugün çıkan rakamlara şaşırılmazdı” diyen Çavuşoğlu, ülkede suyun edinilebilmesi için gereken enerji giderlerine dikkat çekti.

KKTC’de 25 kuruşa ne zaman geçinildiğinin bulunamadığını ifade eden Çavuşoğlu, hayat pahalılığı hesaplandığında suyun bedelinin 2.45 çıktığını söyledi.

Devletin 25 kuruşa verdiği suyun devlete maliyetinin çok pahalı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, devletin ihaleyle çıktığı Bafra’daki arıtmadan çıkan suyun bedelinin 5.11, yine Mağusa’da yapılan arıtmadan çıkan suyun bedelinin ise 2.68 olduğunu kaydetti.

Su konusunda popülizm yapanları eleştiren Çavuşoğlu, “90 TL olan su sayacını 10 katı fazla fiyata evlere bağlayan belediyelerin şimdi suya yapılan artışa itiraz etmemesi gerektiğini” vurguladı.

Çavuşoğlu, su borularının yıllarca tamir edilmemesini de eleştirdi. Su konusunda yapılan görüşmeleri anlatan Çavuşoğlu, su konusundaki toplantıda, herkesin kendi teknik ekiplerinin görüşlerini ortaya koyduğunu, çok tartışmalar yaşandığını; ilk toplantıda bir sonuç çıkmadığını, ardından bir toplantı daha yapılarak 2.30 rakamının böyle ortaya çıktığını söyledi.

“Suyu buraya getirenin talebi buydu” diyen Çavuşoğlu, arzu eden herkese grup odasında bunu daha ayrıntılı şekilde anlatabileceğini kaydetti.

Başa dön tuşu