SporSürmanşet

Şura tüzüğünü onlara sorduk


Ahmet ÖzsoyBeden Eğitimi ve Spor Yasası altında bulunan Spor Şurası Tüzüğü Bakanlar Kurulu tarafından değiştirildi. Değişen tüzüğün en dikkat çeken kısmı 6’ıncı madde ve en sonda bulunan geçici madde oldu.

İlgili maddede yer alan 3 fıkradan biri, “Spor Dairesi Genel Yönetim Kuruluna seçilen kişiler üst üste en fazla iki dönem görev yaparlar. Her spor şurası toplantısı, bir dönem olarak kabul edilir” maddesidir.Üçüncü kısımdaki geçici maddede ise “Bu Tüzüğün Resmi Gazete’de yayınlandığı tarihte Genel Yönetim Kuruluna seçilmiş olup görev yapan üyelerin, bu Tüzüğün yürürlüğe girdiği tarihten önce görevde geçirmiş olduğu süreler, bu Tüzüğün 6’ncı maddesi kapsamında değerlendirilir” ifadeleri yer aldı.

Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan bu tüzüğe göre Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu’nda seçilmiş üyeler Cemal Konnolu, Turgut Karamanoğlu ve Umar Göker yeniden aday olamayacak.

Yapılan bu değişikliği geçmiş Spor Dairesi müdürlerine ve spor idarecilerine sorduk:

Günay Caymaz

Spor Bakanlığı yapmış ve Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu ile şura tüzüğünün oluşumunu yapan spor eğitmeni sevilen spor adamlarından Günay Caymaz konuyu şöyle yorumladı:

“Tüzük değişikli değil de belki de şuranın 4 yılda bir yapılması gerekir. 3 yılda ne yapılabilir ki? Zaten bir şey yaptıkları yok, ama yapılacak projeler de zaten 2-3 yılda bitirilir. Şuranın 4 yılda bir yapılması bile düşünülebilir.

Yeniden aday olamaz maddesi konması mevcut adayların dışlandığı anlamına gelir. Tüzükler, yasalar geriye dönük uygulanamaz ayrıca.

Biz bu yasayı hazırlarken bütçesi belliydi, fonda toplanan paranın hangi sektörlere ne kadar verileceği belli idi. Bu fonun Maliyeye devredilmesi de yanlıştır zaten.”

Süleyman Göktaş

Spor Bakanlığında müsteşarlık yapmış ve uzun yıllar spor yöneticiliği görevlerinde bulunan Süleyman Göktaş şura tüzüğündeki kısıtlamaları doğru bulmadı.

“Son zamanlarda belli kurumlarda seçilme dönemlerine sınırlama getiriliyor. Bu gibi kurumlarda, federasyonlarda sınırlama getiriliyor. Ancak Derneklerde yok mesela.

Görev süresi sınırlaması, seçilecek kişinin 2 dönem aday olabileceğini bilmesini sağlayacak.

Ancak yasalar ve tüzükler yayınlandığı tarihten itibaren geçerlidir. Geçmişte seçilmiş olabilirler, yine aday olabilmeliler. Seçilirse yine görev alacak.

Bana göre bu sınırlamalar insan haklarına ve Anayasaya aykırıdır.”

Metin Özerem

Spor Dairesinde geçmiş dönemlerde müdürlük yapmış spor eğitmeni Metin Özerem, şura tüzüğünde yapılan değişikliklerin Spor Yasası’nda yapılması gerektiğini savundu.

“İki dönem ile sınırlandırmaları iyi görünüyor gibi olabilir ancak devamlılık da önemlidir. Bir kurumda devamlılık çok önemlidir. Devletin, sporun beyni çok önemlidir. Orada tecrübeli ve fazla görev yapan biri kalması iyidir. 2 dönem ile sınırlamak aynı zamanda hafızayı da yok etmektir. Tecrübeli, birikimli insanların sürekli kalması, geleceğin programlamasını yapması ve takip etmesi açısından iyidir.

Bu değişikliğin “Spor Dairesi”nde müdürü ile birlikte, bakandan bağımsız, özerk bir yapıya kavuşturulması için yapılması gerekir. Sporun sorunlarını o özerk yapı tespit edecek, kendi görüp kendi çözecek. Böyle bir değişiklik yapılırsa daha doğru olur.

Nazım Çavuşoğlu bakanlığı döneminde Spor Yasası’nda yapılan değişiklikle sporun “S”sini bilmeyen adamlar müdür oluyor. Spor Yasasının yeniden ele alınması gerekir.”

Ali Volkan

Ülkemize büyük spor yatırımları yapıldığı dönem spordan sorumlu kişi olan, spor eğitmeni Ali Volkan da Spor Şurası Tüzüğü’nde yapılan değişikliği yorumladı.

“Bu değişiklik hukuka uygun değil. Doğru tüzük değildir.

İki dönem ile sınırlandırmanın anlamı nedir? Seçilme özgürlüğüne aykırıdır bu durum.

Tüm milletvekilleri de 2 dönemden fazla seçilmesin o zaman.

Neden 2 dönem sınırı yani?

Mahkemeye verilirse durdurulur bu tüzük. Yanlış bir şey yapıldı. Birilerini ekarte etmek için yapılmış gibi duruyor.”

 

Mete Topçu

Spordan sorumlu bakanlık olan Başbakan Yardımcılığı Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın müdürü, aynı zamanda Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu Başkanı Mete Topçu değişiklikle ilgili şöyle konuştu:

“Bakanın talimatı ile Spor Şurası Tüzüğü’nün yenilenmesi için bakanlık hukukçumuza görev verildi. Hukuk görevlimiz de şura tüzüğünü hazırladı. Daha önceki tüzükte detaylı hiçbir şey yoktu.

Hukukçumuz bu tüzüğü hazırlarken savcılığa gönderdi. Savcılık da bu tüzük 3 aya yakın süre kaldı ve değerlendirip onay verildi. Onaylandıktan sonra bize geri geldi ve biz de Bakanlar Kurulu’na önerge hazırlayıp gönderdi. Bakanlar Kurulu bu tüzüğü onaylanıp Resmi Gazete’ye gönderildi ve tüzük yayınlandı.

Burada birinin şikayeti varsa bunu Anayasa Mahkemesi’ne başvurması gerekir çünkü savcılıktan görüş alarak yapılmıştır bu tüzük.

İki dönem ile sınırlandırılması tartışılıyor ama bana göre de 6 yıl (2 dönem) iyi bir dönemdir çalışma için. Zaman yeterlidir bence.

Yönetim Kurulu yapısı spor fonundan önceye dayanır. Spor Fonu oluşturulurken yönetim kurulu idare ediyordu fonun yönetimini. Daha sonra fonlar genel bütçe içerisine dahil edildi ve fondaki harcamaları Maliye onaylıyor artık. Daha önceki dönemlerdeki yönetim kurulu yapısı, gönüllülük esasına göre, ilgili yasa gereği yapılmıştı ve fonun yönetimi kamu atamalarının dışından gelen seçilmiş ve atanmış kişilerle devam ettirilmeye çalışılırdı.

Her dönem seçilmiş ve atanmış kişilerin değişikliğe uğradığı bir yapısı olan Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu’nun yapısı, hukukçu arkadaşımız ve sayın bakanımızın talimatı ile tekrar değerlendirilmiş, yaşadığımız sorunları da göz önünde bulundurarak, Başsavcılık ve ilgili diğer yerlerden onay görüşü alınarak tüzük hazırlanmış ve bakanlar kurulundan onay almıştır.

Yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğüm bu dönemde, spordan sorumlu bakanın uygun görmesi ile görevimi icra etmekteyim. Sistem içerisinde benim değişebileceğim gibi seçilmiş veya atanmış herkesin de değişebileceği unutulmamalıdır.

Kişilere bağlı kalmadan kişilerle bir sorunumuz olmadan üretilen bu kararın farklı algılanmaması gerekmektedir.”

 

ŞURA 22-24 ARALIK’TA

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı dün yaptığı açıklamada Spor Şurası’nı toplantıya çağırdı. Spordan sorumlu bakan olarak Erhan Arıklı şuraya başkanlık yapacak. Bakanlık açıklaması şöyle:

“22, 23, 24 Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 13. Spor Şurası ile ilgili tüzük gereği şuraya başkanlık yapacak olan Spordan da sorumlu bakan Erhan Arıklı şura Genel Sekreterliği görevini Hüseyin Ekmekçi’ye verdi. Şura ile ilgili detaylar hakkında önümüzdeki günlerde bilgilendirme yapılacaktır.”

Başa dön tuşu