SÜPER KAHRAMAN askerler geliyor

12 Ekim 2013 Cumartesi | 00:22
SÜPER KAHRAMAN askerler geliyor
Kıbrıs Town Houses

Özel Operasyonlar Komutası'nın (SOCOM) siparişini verdiği Taktiksel Saldırı Hafif Operatör Giysisi (TALOS) adı verilen bu üniformalar Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından geliştirilen "sıvı zırh" maddesi içeriyor. Söz konusu madde manyetik alan ya da elektrik akımıyla karşılaştığı anda birkaç milisaniye içinde sıvıdan katıya dönüşüyor. Zırh bu özelliği sayesinde askerlerin silahlı saldırılar karşısında hayatta kalmalarına olanak sağlıyor.

TALOS tüm vücudu kaplayacak balistik koruma sağlayacak, aynı zamanda “fizyolojik tali sistem”in sahip olduğu sensörleri sayesinde sürekli olarak vücut ısısı, kalp atım hızı, hidrasyon oranı gibi ölçümler yapılabilecek. Zırh aynı zamanda ısı, hava ve oksijen sağlayan bir mekanizmaya sahip.

ABD Özel Hareket Komutası baş idarecisi William McRaven bu teknoloji sayesinde askerlerin savaş alanında yenilmez hale geleceğini savundu.
McRaven, geçtiğimiz temmuz ayında Florida’nın Tampa şehrindeki SOCOM ana merkezinde savunma endüstrisinin temsilcileriyle bir araya gelinip “Iron Man” teknolojisinin geliştirilmesi hakkında görüşüldüğünü belirtti. – hürriyet –