Sufyan Safdar cezaevine gönderildi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mayıs 19, 2024
Kıbrıs

Sufyan Safdar cezaevine gönderildi

Sufyan Safdar cezaevine gönderildi

Duygu ALAN
KKTC’de bir süre kayıt dışı yaşayan ve iş bulmak ümidi ile yaklaşık 2 ay önce yasa dışı yollardan Güney Kıbrıs’a geçen Pakistan uyruklu Muhammet Ahmet, Sufyan Safdar isimli kişiler, 28 Nisan 2013 tarihinde Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye yasa dışı yollardan girmek istediği sırada suçüstü yakalanarak tutuklandı.
Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde 29 Nisan 2013 tarihinde yargıç karşısına çıkarılan zanlılar soruşturma amaçlı 3 gün süre ile poliste tutuklu kaldı.
Pakistan uyruklu zanlılar Muhammet Ahmet ve Sufyan Safdar, polisteki 3 günlük tutukluluğun ardından Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dün teminat maksatlı yargıç önüne çıkarıldı.

Suçlarını kabul ettiler
Zanlılar hakkında soruşturmayı yürüten polis, mahkemede verdiği ifadede, Pakistan uyruklu zanlılar Muhammet Ahmet ile Sufyan Safdar’ın bir süre KKTC’de kayıt dışı yaşadıktan sonra 49 gün önce iş bulmak umuduyla Güney Kıbrıs’a yasal olmayan yollarla gittiğini açıkladı.
Polis, zanlıların, Güney Kıbrıs’ta iş bulamayınca KKTC’ye dönmeye karar verdiğini söyledi.
Polis, Pakistanlı iki zanlının önceki gün Lefkoşa-Küçük Kaymaklı bölgesinden askeri yasak bölgeyi ihlal ederek ülkeye girdikleri sırada suçüstü yakalandıklarını kaydetti.
Polis, ayrıca zanlıların üzerinde yapılan aramada herhangi bir kimlik belgesi bulunamadığını açıkladı.
Polis, zanlı Muhammet Ahmet’in KKTC’ye 2012 yılında giriş yaptığını ve Yakın Doğu Üniversitesi’ne öğrenci kaydını yaptırdığını söyledi.
Zanlının, 1 ay sonra okula 500 Euro borcu olduğu için eğitimine devam etmediğini ancak zanlının KKTC’de çalışma izni ile ikamet ettiğini ve ailesinin de KKTC’de ikamet ettiğini açıkladı.
Polis, ayrıca her iki zanlının da gönüllü ifade vererek suçlarını kabul ettiği belirtti.


Muhammet Ahmet tutuksuz yargılanacak
Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dün görüşülen duruşmada mahkeme, zanlı Muhammet Ahmet’in yurt dışına çıkışçını yasaklayarak, bu maksatla kimlik ve pasaportunun polise teslim edilmesine ve davaları görüşülünceye kadar tutuksuz yargılanmasına emir verdi.
Mahkeme, KKTC’de hiçbir bağı bulunmadığı tespit edilen zanlı Sufyan Safdar’ın ise davalarında hazır bulunmasını sağlamak amacı ile 1 ayı geçmeyen bir süre Merkezi Cezaevi’nde tutuklu kalmasına emir verdi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar