Kıbrıs

Standart dışılık öldürüyor


Apartmanlarda güvenlik konusu, Girne’de önceki gün meydana gelen ölümlü kaza sonucu gündeme oturdu.

Duygu ALAN
Girne’de 19 yaşındaki bir genç, önceki gün arkadaşları ile sohbet etmek için çıktığı apartmanın damında, oturduğu merdiven boşluğu üzerindeki fiber çatının çökmesi sonucu yere çakılarak can verdi.
Gencin ölümü ailesini ve yakınlarını yasa boğarken, kamuoyunda da “bizim apartmanımız ne kadar güvenli” tartışmalarına neden oldu.
Havadis,  kamuoyunun sorularına yanıt bulmak maksadı ile dün birçok apartmanda incelemede bulundu.
Yapılan incelemede, birçok binada,  apartman boşluğunun üzerinin açık olduğu gözlemlenirken, birçok apartmanın teras katında ya korkuluk olmadığı ya da korkulukların güvenliği sağlayacak yükseklikte olmadığı görüldü.

Gürcafer: Binalarımız güvenli değil
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer,  KKTC’de binaların birçoğunun standart dışı olduğunu öne sürdü.
Gürcafer, “Birçok apartmanda yaptığımız incelemede de tespit ettik ki, ülkemizde birçok binada güvenlik açısından önem teşkil eden merdiven yüksekliği, apartman boşlukları, teras, balkon ve merdiven korkulukları standartlara uygun değiller” dedi.
Avrupa’da binanın sağlamlığından daha çok hayati önem arz eden bu tür önlemlerin mercek altına alındığını söyleyen Cafer Gürcafer, “Avrupa Birliği’nde binalarda can güvenliğine dair tüm önlemler alınmış durumdadır. Tüm yapılar belli bir standart dahilinde inşa edilmiştir ve ne merdivenler, ne apartman boşlukları ne de teras, balkon ve çatı katı herhangi bir tehlike arz etmemektedir. KKTC’de de belli bir standart vardır ancak uygulanmamaktadır. Bizim bir an önce Avrupa Birliği standartlarını uygulamaya koymamız lazım” dedi.
Cafer Gürcafer, KKTC’de apartman yöneticiliği sisteminin de olmadığını belirterek şunları söyledi: “Birçok ülkede apartmanlarda bir yönetici vardır ve eğer binanın çatısı ya da teras katı kullanıma açık ise kilit altındadır, kilit de apartmanın yöneticisinde muhafaza edilmektedir. KKTC’de de bu sistem uygulanabilir.”

“Belediyeler yeteri kadar denetim yapmıyor”
Binalarda bu tür güvenlik alanlarının kontrol ve denetiminin belediyelerin yetkisinde olduğunu kaydeden Cafer Gürcafer, “Belediyelerin de bu konuda yeterli denetimi yok” diye konuştu.

“Konuyu mimar ve mühendislerle masaya yatıracağız”
Standart dışı, balkon yüksekliği, merdiven, çatı katı ve teras korkulukları ile apartman boşluklarının can güvenliği açısından ciddi tehlike arz ettiğini ifade eden Gürcafer, yakın zamanda konuyu Kıbrıs Türk Mimar Ve Mühendisler Odaları Birliği ile masaya yatıracaklarını söyledi.Başa dön tuşu