Soyer'den Denktaş’a Sert Eleştirdi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

Soyer’den Denktaş’a Sert Eleştirdi

Soyer'den Denktaş’a Sert Eleştirdi

Soyer yaptığı yazılı açıklamada, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş’ı akşamdan sabaha, değişen senaryolarla, siyaset yapmayı metot bilmekle suçlayarak “Bunun için bir konuda yalnız kendisini değil, ama başkalarını da kurguladığı senaryolarla meşgul edeceğini zannetmektedir” ifadesini kullandı.
Denktaş’ı, “özellikle önceden ince ayarları yapıldığı belli olan darbeci anlayışlarla oluşturmak istediği siyasi ortamdan ötürü, DP içinde, ‘Ulusal Güçler’ olarak geliştirdiği konseptin, partisinde yol açtığı tepkiyi de gizlemek için, CTP ve şahsı üzerinde gerçek dışı senaryolar üretmekle”   de  suçlayan Soyer, basında çıkan açıklamalarına yanıt olarak şunları ifade etti:

“CTP Parti Meclisi meydana gelen siyasi gelişmeleri değerlendirerek, herkesin artık bildiği kararı zamanında üretti. Buna göre, CTP Güvensizlik önerisini destekleyecek, aynı zamanda 29 Eylül’de erken seçimi de destekleyecek, ama eğer, daha erken bir zamanda, erken seçim teklifi gelirse de, CTP bunu destekleyecekti.


İşte, bu temel doğrultusunda; CTP Genel Başkanı ve Meclis grubu hareket etti. Buna bağlı olarak bu yalnız muhataplara iletilmedi. Aynı zamanda CTP Meclis grubu oturdu ve bu Parti Meclisi kararına bağlı olarak, Hükümetin Meclis’e sevk ettiği 21 Temmuz tarihinde erken seçimi öngören, önerisine de ivedilik verilmesi ve diğer öneri ile birlikte desteklenmesi kararına ulaştı. Bu gerçekleşti.

İşte o aşamada CTP’nin erken seçime destek vereceği kararının da açıklığa çıktığı o meşhur Meclis birleşiminde, Sayın Serdar Denktaş kürsüye çıkıp, “neden illa İrsen Beyin dediği tarih olsun 28 Temmuz’da erken seçim olsun” dediğini de benim gibi herkes bilmektedir.”

Ferdi Sabit Soyer, dolayısıyla her iki erken seçim önerisi için de Meclis Genel Kurulu’nda ivedilik önerisine olumlu oy verildiği ve bu ikisinin de komiteye sevk edildiğini anımsatarak, önerinin birinin 21 Temmuz olması nedeni ile de Meclis Komitesinin hemen saptanan günde toplantı yapmasının zaten zaruri olduğunu ifade etti.

“KOMİTENİN TOPLANMASI BENİM DEĞİL PARTİMİZİN TAVRI…”

Bu arada, CTP Parti Meclis’inin  toplanarak erken seçimin 28 Temmuz’da yapılması için karar aldığını anlatan Soyer, “İşte o aşamada artık kim isterse olsun, her CTP’linin görevi, Parti Meclisi’nin söz konusu kararının yaşama geçmesidir. Bu yüzden, Komitenin o gün toplanması, Serdar beyin dediği gibi benim talebim değil, PM’nin kararı çerçevesinde de desteklendiği gibi partimizin tavrıdır” şeklinde konuştu.

Kaypak bir ortamın var olduğu ortamda süreci belirginleştirmenin, kesin tavır olduğunu dile getiren Soyer, “Bakın o denli kaypak bir ortam vardı ki, bizzat hala 29 Eylül diyen Serdar Denktaş; Meclis’te hiçbir omurgaya dayanmadan, kürsüden; erken seçimin 28 Temmuz’da olmasını da önerdi. Sonra aynı Serdar Denktaş, bu kez, seçimin 11 Ağustos’ta olmasına dönük de görüş belirtti” ifadelerini kullandı.

“Oyun içinde oyun” diyen Soyer sözlerini şöyle sürdürdü:

“CTP Parti Meclis’i kararı bağlamında ilgili Komitenin, o gün toplanacağı da benim tarafımdan değil, ama partimin yaptığı görüşmelerle de belirginleştiği gerçeği de açıktır. Bu Komite benim talebim üzerine toplanmadı yani. Bu her şeyden evvel CTP’nin kurumsal varlığına hakarettir.

Ben yerimden; kamuoyunun, bu kaypak ve kaygan ortamda, bunu duyması için, Komitenin ne zaman toplanacağını sordum ve bunun kamuoyunca da bilinir olmasını sağlamaya çalıştım. Belli ki Serdar Bey ve ekibini bu endişelendirdi. Çünkü dar alanda oynamaya çalışacağı oyunların önü kesilmiş oldu.”

Soyer, o bomba ihbarının “sahte” olduğu; bu konuya dönük ve Meclis’in kapatılarak, konunun ele alınmaması için tezgâhlandığı inancının da, Serdar Denktaş’ın bu açıklamalarıyla netleştiğini ileri sürdü.

“Eğer bu memlekette Polis varsa, Meclis gibi en üst organa sahte bomba ihbarını kimin veya kimlerin yaptığını çoktan açığa çıkartması gerekirdi. Serdar Beyin de bu talebi yapması gerekirdi, benim gibi” diyen Soyer, “Bu konuda,  CTP Kurultayını işin içine sokması, bu siyasi geleneğin, “at ile arpayı kavga ettireceği” ve böylece her zaman yaptığı gibi ortalığı katıştırıp da parsa toplayacağı anlayışından kaynaklanmaktadır. Hiçbir CTP’li onun bu basit oyununa düşmeyecek kadar deneyimlidir” ifadelerine de yer verdi.

28 Eylül tarihini “CTP’nin Kurultayına hazırlanması için makul zaman sağlamak gibi bir antlaşmaya” dayandırmasını “rezalet” diye niteleyen Soyer, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çünkü bunu bizzat kendisi ve diğerleri bize, 10 UBP’li insana, zaman kazandırma olarak takdim etmiştir. Şimdi bundan vazgeçmiş ve CTP Kurultayı meselesini öne alarak, sözde CTP’yi karıştırmayı sağlayacağını zannetmektedir.

Açıkça söylüyorum ben ve diğer tüm arkadaşlarımız CTP Parti Meclisi’nin aldığı kararlara bağlı hareket etmiştir. Hiçbir CTP’li kendi gibi, sürekli değişen ve partisinin organlarında alınmayan kararları, ansızın ifade etme kültürüne sahip değildir. Onları yaşama geçirme tüm CTP’lilerin görevidir.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar