Kıbrıs

Soyer-Kayalp Kavgası’nın CTP’ye Etkisi


Adem: Kayalp aday yapılırsa kaybedecek
Mağusa’da milletvekilliği seçimini kaybeden Sonay Adem, seçim sürecinde yaşadıklarını, yerel seçimlerde yaşatacağını söyledi.
Adem’in Oktay Kayalp’i hedef alan açıklamalar yaptığı görülürken, “Bana bu seçimlerde ne muamele gösterildiyse aynı muameleyi gösterecem ne fazla ne eksik” söylemi dikkat çekti.
Adem’in raporda yer alan ifadeleri de şöyle:
“Kamu gücünün parti içerisine dönük olarak kullanılması yaşanmıştır. Mağusa’da iki buçuk belediye (Mağusa-Yeniboğaziçi-İnönü) doğrudan doğruya hedef seçmiştir, bu hedefe ulaşmak için hem kendi kadroları hem de belediyeler ile parasal ilişkisi olan kim varsa kullanılmıştır bu seçimde. Özürlülerden istihdam edilen insanlar bile bu işte kullanılmıştır. Zeka özürlü olan insanlara kadar liste verilmiştir.
Dolayısıyla ilçe kongresinden başlayarak, taşeron adı altında istihdam edilen kişiler delege yapıldı ve bunlar vasıtasıyla listenin dizayn edilmesi sağlanmıştır kongrede.
Karma liste, Ana liste 4-4-5 ana listedir. Çeşitli versiyonları da var. Köylerde de uygulanan budur. Bazı yerlerde belli bir adayın etkin pozisyonuna göre adaylar değişti. Örneğin Tatlısu’da Teberrüken Uluçay silinip onun yerine Osman Cevit konulmuştur. Akdoğan’da çıkmıştır, 5 CTP, 1 UBP, 5 CTP, 1 DP diye yarım mühürler kullanılmıştır
Üstünde durulması gereken bence 2 tane temel mesele vardır: bir tanesi kamu gücü parti içine dönük kullanılması ve başka siyasi partiler ile kirli bir ittifak oluşturulması.
Oktay ile gerçekten sorunum yok dedim. Şimdi böyle bir manzara ile karşılaştığımda, görürüm ki yüzlerce belediye çalışanı aktif bir şekilde, organize bir şekilde benim seçimi kaybetmem için çalışıyorsa demek ki burada benimle ilgili bir sorun vardır.
“Perde gerisinde Oktay Kayalp var”
CTP Mağusa Belediye Meclis Üyesi Ali Yakar’ın liste dağıttığını söyleyen Adem, bunun gerisindeki ismin ise Oktay Kayalp olduğunu iddia etti.
Adem, bu konuda da şunları söyledi:
“Ali Yakar o dediğim listeden 6000 tane bastırdı, esas organizasyon başka bir dernek üzerinden yapıldı. Ali Yakar bu işin içindeydi ama esas içinde olan Oktay Kayalp’ti.
Ali Yakar Oktay Kayalp’siz hiçbir adım atmaz. Bu işin içinde Resmiye Eroğlu da var, Sunat’lar da var, zaten isimleri de vardır bu listede.
Ben açık konuşurum ve derim ki örneğin Mağusa bölgesinde bu 3 adam (Mağusa/Yeni Boğaziçi/İnönü) parti tarafından aday gösterilirse CTP seçimi kaybedecek. Konuşmamın başında söyledim ki ne muamele gösterildiyse bana aynı muameleyi gösterecem.”

Albayrak: Örgüt başkanları belediyenin taşeronu oldu
Mağusa Milletvekili Arif Albayrak, Mağusa’daki CTP örgüt başkanlarının birçoğunun “Mağusa Belediyesi taşeronu” olduğunu söyledi.
CTP’lilerin belediye ile kurdukları ekonomik bağ nedeniyle yönlendirilmeye çalışıldığını ifade eden Albayrak, “Mağusa’da 12 tane örgütü var CTP’nin, bu örgüt başkanlarından belki birkaçı bu saptamanın dışına çıkar. Bütün parti örgüt başkanları hemen hemen belediyenin taşeron işlerini yapan kişiler konumundadır” dedi.
Albayrak şöyle devam etti:
“Kayalp, Taşeronları kullanarak parti ile ilgili hedeflere ulaşmasını sağladı. Ali Gulle’nin başkan olduğu dönemde toplantılara çağrılır ve gelmezdi, belediyeye aldıklarından ilçenin ve ilçe milletvekillerinin haberi bile yok. 16 kişi aldı işe.
Bu karma listesi 6-7 bin tane basıldı. Eroğlu’nun kızı da vardı bu işte. Ben sokakta buldum bunu. Bunun içinde aldığım duyumlara ve donelere göre Ali Yakar, Eroğlu’nun kızı, DP’den müsteşarlık yapan bir adam vardı o. Bunlar gizli gizli bir yerlerde dağıtılırken geldi.
Belediyenin içinde de dağıtıldı bunlar. Belediye çalışanlarına karma listesi dağıttırıldı.”
  Gulle: Kayalp aday gösterilmemeli
İsmi Kayalp ve ekibi tarafından kesilen isimler arasında yer alan Ali Gulle de “Kayalp’in belediye başkanlığına aday yapılmaması” önerisinde bulundu.
Gulle, “Mağusa Belediye Başkanını parti adayı olarak eğer gösterilmezse parti açısından çok faydalı olur. Eğer aday olmakta ısrarlı ise partiye büyük bir zarar verecek ve parti bu seçimi kaybedecek. Dolayısıyla en kestirme yoldan bu arkadaşa aday olmaması söylenmelidir. Aday olmazsa bütün sorunlar minimum düzeye iner” dedi.
Gulle’nin ifadeleri ise şöyle:
“İlçe seçim kurulu başkanı hem belediye başkanı taraf olmaz, birilerinin kazanması için uğraş vermez, belediyenin maddi manevi imkanlarını bir veya birkaç kişi için açmaz. Erkut’un kazanabilmesi için Oktay Bey 3-4 tane kamuoyu yoklaması yaptırdı ve belediyeden finanse etti bunları. En önemlisi belediye çalışanlarını meclis üyesini kullanmasıdır.
Oktay Bey aday olursa bu parti zarar görecek çünkü seçimi kazanamayacak. Oktay’a oy vermem, sandığa gitmem. Ortada yapılan bir anlaşma var. Ali Yakar aracılığıyla 8-9 bin tane basıldı, karma listesi dağıtıldı, arka planında Oktay Kayalp vardır. Ali Yakar alenen dağıttı, siz da dersiniz bana Maraş Derneği dağıttı.
Bu listeyi backgroundda, top secrette anlaşan Oktay’dır. Resmiye Eroğlu, DP ve bizimkiler. O Karma listesini DP- UBP ve bizimkiler de dağıttı, Maraş’ta belediye işçileri aracılığıyla dağıttı.
Bu listenin başarılı olduğu sandıklar/bölgeleri Zafer, Anadolu, Türkiyelilerin olduğu yerlerde başarılı olmuştur.”
Akansoy: Sandıkta bırakılmak istendim
CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, seçim döneminde sandıkta bırakılmak istendiğine dair söylemlerin kendisine ulaştığını söyledi. Akansoy, bu ifadeleri kullanan ismin ise, Mağusa Belediye Meclis Üyesi Osman Pekineli olduğunu belirtti.
Akansoy devamla şunları söyledi:
“Ali Yakar, gerek parti içi tercihlerde, gerekse karmalarda etkin rol oynadığı hep söylenegeldi. Son dönemde özellikle karmada Maraş’taki Maraş birlik ve dayanışma derneği ile birlikte ortak çalışma yaptığı biliniyor. Benim yaptığım bazı özel görüşmelerde de bunun emarelerine rastladım. Bu birlikte hareket etmenin, binlerce karma listesi dağıtıldığı anlatıldı. Ali Yakar Maraş Birlik ve Dayanışma Derneği’ndeki kişilerle birlikte hazırladı, Maraş Derneği bir liste hazırladı, bunun içine girecek CTP’lileri Ali Yakar söyledi. Bekir Cura söyledi. Birlikte hareket ettiklerini ifade etti. Listemizde sen yoksun, CTP’den 4 kişi vardır. Gittiğim hiçbir yerde değil Bekir hiçbir görüşmemde ne ben ne de ailemi de uyardım ama ailemi ya da çevremi kontrol edemem, özellikle kendi adıma söyleyeyim hiç kimseden ben bireysel oy istemedim, dolayısıyla asla özellikle karma oylarda Bekir gibi hiç tanımadığım bir adama beni de listene al ben da kazanayım demedim. Belediye başkanı ve Ali Yakar etkili oldu.”
“Adem organize şekilde kesildi”
Sonay Adem’in seçim kazanmaması için organize çalışma yapıldığından “yüzde 100” emin olduğunu söyleyen Genel Sekreter Asım Akansoy, “Mağusa’da organize karşılıklı kesmeler vardı Şuna % 100 inanırım ki Sonay Adem’e karşı blok çalışma yapıldı. Yapılan çalışmada bir kişi hedef alındı. Ben bu seçimlerde Sonay Adem’e karşı çok organize bir operasyon yapıldığına eminim” dedi.
Akansoy sözlerini şöyle tamamladı:
“Operasyonu size söyleyeyim Teberrüken kazanacak, Asım genel sekreterdir kazanacak, Ferdi kazanacak, Erkut kazanacak, etti 4 Hanife kazanacak Hanife veya Hande olabilir bu, 5 kişi çıkaracayık zaten, geride kalanlar aşağıda kalacak. Seçime 10 gün kala Sonay’a yüklenildiğini tespit ettik, kamuoyu araştırması söylerdi.”
Şahali: Kayalp-Soyer sürtüşmesi zarar veriyor
CTP Mağusa İlçe Başkanı Erkut Şahali, bölgede seçime damga vuran üç önemli noktanın, “Ali Yakar’ın liste dağıtıp dağıtmadığı, Ferdi Bey’in aday olup olmayacağı ikilemi ile Sonay Adem ve genel sekreterin kesilip kesilmediği” konuları olduğunu belirtti.
Yakar’ın CTP kadrolarından aday olmak istediği konusunda Şahali, “Ali Yakar’ın adaylığı konusunda Ferdi bey’in kendi ifadesine göre teşvikte bulunmadı, Ali Yakar’a göre Ferdi Bey bir elini kaldırdı diğer elinden de Oktay Bey tutarsa milletvekilisin dedi. Oktay Bey’in de birleşik güçler adayını belirleme meselesi ile ilgili Ali Yakarla teması oldu, Ali Yakar da o görüşmede Ferdi Bey ile konuştuklarından bahsederek ben dururken başka aday mı arayacaksınız dedi” ifadesini kullandı.
Şahali şöyle devam etti: .
“Ferdi Bey’in aday olmayacağını açıklaması üzerine aday adaylığının son gününde bir grup parti üyesi Mağusa İlçe binasına geldi. Bu organizeden Ferdi bey’in haberi vardı bir gün önce evine gitmişlerdi. Adaylığa ikna edilmesi için yapılan ısrarlar arasında beni rencide den bir sürü laf dolaştı.
Neticede kağıdı imzalaması için ben Ferdi bey’in önüne masaya vurdum, ben ilçe başkanıyım sana talimatım bu kağıdı imzalamandır dedim ve imzaladı.
Sıralama seçiminde ciddi bir gerginlik havası oluştu, Ferdi Bey geride kalacak diye ciddi bir baskı altına alındım ve onu gözetmeye yönelik telkinlerim oldu.
Dudu hanımı seçim bürosuna katılımı için aradığımda kendisinin değil ilçe sekreterinin katılacağını söyledi.
Belediye personelinin teşviki olmaksızın gerçekleştirilecek bir etkinlikte ilçenin başarı şansı yoktur. Belediyedeki partililerin katılımında zafiyet yaşandığı noktada partinin organizasyonunda zafiyet yaşanır.”
“Bütünlük sağlayamadık”
Şahali, seçim süreci boyunca yapılan çalışmalarda bütünlük sağlanamadığını belirterek, “İYK üyelerinden Osman Pekineli bir İYK toplantısında “Asım’ı Mağusa’da tanıyan yoktur seçimi kaybederse bunun hesabını nasıl veririk” dedi, bana göre iyi niyetliydi ancak anında Asım’a aksettirildi o da haklı olarak fevri bir tepki verdi” saptamasında bulundu.
Şahali şöyle devam etti: .
“Birinci anket ile ikinci anket arasında güney Mesarya’da fark edilen düşüşte Sonay Adem’in yarattığı “beni keserler, anam avradım olsun pazartesinden sonra hesaplaşacayık” tehditlerin çok ciddi payı vardır. Serdarlı, Akdoğan, Geçitkale, Türkmenköy, Vadili gibi bölgelerde örgüt üyeleri Sonay Adem tarafından resmen tehdit edildi.
Vadili’de örgüt başkanı Hasan Kasap tarafından Teberrüken Uluçay ve Erkut Şahali’ye köyden oy çıkmayacağı yönünde propaganda yapıldığı
Dudu Soyer İlçe Başkanlığı seçiminde aleyhime çalışma yaptı, genel seçim sürecinde ise 6 adayın işaretli olduğu (Ferdi Soyer, Ali Gulle ve Sonay Adem’in içinde mutlaka olduğu ama Teberrüken Uluçay ve benim içinde asla yer almadığım)  broşürler dağıttı.
Dudu Soyer bana oy verilmemesi için komşularıma ve belediyede çalışan kişilerin ailelerine yönelik çalışma yaptı
Ferdi Sabit’in yakınları, (oğlu) İlke Soyer, (gelini) Ceren Çavuşoğlu, (damadı) Tolga Özçelik, (şoförü) Mustafa Özgür ve (koruması) Recep Ernas tarafından ben ve Teberrüken Uluçay aleyhine propaganda yapıldı
Ali Yakar’ın olduğu bölgelerde mühürlerin kırıldığı iddiaları doğru değil, Ali Yakara’a atfedilen liste ona ait değildir, hazırlanmasına etkisi yok dağıtımında görev aldı.
Bu liste Maraş Derneği’nin Meclis’te olması gerektiğini düşündükleri isimleri içeren bir listedir. Bu ekibin hazırladığı liste ile ilgili olarak Oktay Kayalp, Ferdi Sabit Soyer, Asım Akansoy, Arif Albayrak ve Sonay Adem’in net olarak bilgisi ve bu insanlarla görüşmesi vardır.
Seçim sonrasında Vadili’de toplantı yapıldı. Sonay Adem ve Ali Gulle katıldı, burada hedef; İlçe başkanı ile devam edemeyiz tedbir almamız gerekir/Teberrüken Uluçay Meclis çalışmalarında partimize yakışmayan tutum izledi bu kabul edilemez. Bu aleni bir ayaklanmadır, Sonay Bey’in yıkıcı faaliyetleri devam ederse ortaya çıkacak zarar çok fahiş olacak. Helva olayı da bunlardan biridir.
Parti kadrolarının bir kısmı ağır argolarla birlikte belediye seçiminde Oktay Kayalp’e oy vermeyeceğini söylemektedir.
Yaşanan tüm sorunların gerisinde bir hesaplaşma güdüsü yatır, bunu besleyen Oktay Kayalp ve Ferdi Sabit arasındaki sürtüşmedir.”
Uluçay: Liberal damgası ile engellenmek istendim
CTP Mağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay da komiteye yaptığı açıklamada, esas sıkıntının partinin hükümet döneminde yaşadığı kırgınlıklar olduğunu belirtti.
Seçmenin sandığa gitmesinde sıkıntılar yaşandığını anlatan Uluçay, “UBP-DP arasındaki çekişme nedeniyle bir dağılma yaşandı ve karma eğilimi arttı. Ahmet Kaşif ve Derviş Bey’in Mağusalı olması karmanın en fazla Mağusa’da yaşanmasında önemli bir etken oldu” dedi.
Uluçay, bir önceki seçimlerde de son seçimlerde de aleyhine çalışıldığını anlatarak, Vadili bölgesini örnek verdi.
Uluçay şunları söyledi:
“Benim aleyhime çalışma geçmiş seçimlerde de bu seçimde de oldu. Vadili bölgesinde aleyhime bir çalışma olduğunu duydum gerekçe olarak da liberaldir demişler. Bu mesele parti meclisinde de kullanıldı. Birikim ve Özdil de bu konuda ciddi saldırı aldı.
Seçim döneminde aleyhime kullanılan konular; KTHY’yi ben batırdım denmeye çalışıldı, Cafer’in gemi projesi için krediyi ben engellemişim, DAİ-DAK hususunda DAÜ-SEN ile sorun yaşadım bunu da aleyhime kullandılar, insanları şirketimde işe almadığım da söylendi
Vadili’de zayıf olduğumuzu öğrenince bölgeye gittim, örgüt başkanı bazı evlere Sonay Adem’in gitmesi gerektiğini söyledi.
Eşim Rana Hanım, Dudu Soyer’in belli bölgelerde yaygın şekilde aleyhime propaganda yaptığını öğrenince kendisi de aynı bölgelere giderek anti propagandayı tersine çevirmek için çalışma yaptı ve bu konuyla ilgili partide aralarında bir tartışma yaşandı.”

Başa dön tuşu