Şonya: “Anavatanımızla mütekabiliyet esasına dayalı bir ilişki kurulmalı" - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Şonya: “Anavatanımızla mütekabiliyet esasına dayalı bir ilişki kurulmalı”

TAK-Bengü Şonya, “Anavatanımızla olan tarihsel bağlar ve sıkı ilişkiler uluslararası kavramların dışına çıkılarak aşırı samimiyet veya müdahale gösterileri ile gölgelendiği sürece, bu davranış KKTC’ne yapılacak en büyük yanlışlardan birisi olur ve yaşatmak istediğimiz devletimiz hakkında soru işaretleri doğmasını sağlamaktan başka bir işe yaramaz” ifadelerini kullandı.

Şonya, yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye iktidar partisi yetkililerinin ve buradaki temsilcilerinin KKTC’de bir siyasi partinin kurultay çalışmaları sırasında defaten iç işlerine müdahale olarak algılanabilecek davranışlar sergilemesi ve bu davranışların halk ve dünya nezdinde yarattığı algıları umursamaz şekilde davranmasının”, “KKTC için hem bir ayıp hem de bir kayıp” olduğunu savundu.


Bu yaklaşımlarla kurulan devletin bir “iddia” dan öteye gidemeyeceğini ileri süren Şonya, KKTC’nin 30. yılına girerken kökleşmiş bir demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir sistemi uygulamaya geçirmiş olması gerektiğini ifade etti.

Şonya “Anavatanımızla tarihsel karşılıklı saygı, sevgi ve kardeşlik ilişkileri gözetilerek mütekabiliyet esasına dayalı bir ilişkinin kurulması devlet olmanın ana unsurudur” İfadelerini kullandı.

Şonya şöyle devam etti:

“Hangi nedenle olursa olsun başka bir ülke yetkililerinin ülkemizdeki bir siyasi partinin kendi içerisindeki bir seçime dahi dıştan müdahale sayılabilecek davranışları Kıbrıs Türk halkının iradesine müdahaledir.

Bu davranış sadece bizleri değil müdahaleyi yapanları da küçük düşürücü bir davranıştır. Kişisel ikbal için Anavatan olsa dahi, KKTC’nin içişlerine müdahaleyi davet eden iktidar partisi üst yönetimi Kıbrıs Türk halkına yaşattığı bu ezikliğin affedilemez sorumlusudur.”

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar