Sonuç aynı yöntemler farklı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Köşe Yazarları

Sonuç aynı yöntemler farklı

                2012 yılının ilk yarısında Yunanistan’ın borçları yeniden yapılanmıştı. Bu yılında ilk yarısında Güney Kıbrıs’ın borçları yeniden yapılandırıldı.
                Her iki ülkede de yatırımcılar önemli zarara uğradı. Güney Kıbrıs’ta bankalarda 100.000 Euro’nun üzerinde mevduatı olanlar da büyük zararlar yazmaya hazırlanıyorlar. Güney Kıbrıs’ta mevduatlar çoktu mevduat sahipleri büyük zararı üstlenecekler. Yani mevduat sahipleri cezalandırılıyor. Mevduat sahiplerinin ne suçu var? Üstelik de birçok mevduat sahibi Güney Kıbrıs’ta yerleşik bile değiller. Yani yönetimler hata yaptı fakat bedelini özel kesim ödüyor. Son zamanlar da AB’nin kurtarma formülü bu özel kesim gittiği ülkeye ülkenin hak etmediği şekilde üstün bir yaşam sürmesini sağladığından dolayı özel kesim cezalandırılmalı. Yani ilgi ülkenin (Krize giren) yükümlülükleri azaltılmalı. Güney Kıbrıs’ta da mevduatlardan vergi alınmasının temel felsefesi burada yatıyor. Avrupa hiçbir ülkenin hak ettiğinin üzerinde bir yaşam sürmesini doğru bulmuyor. Zenginliğin menşesinin belli olması lazım.
                Mevduat ekonomide en temel yatırım aracıdır. Çünkü birçok ödemelerde mevduatlardan yapılmaktadır.
                Dolayısıyla mevduata getirilen vergi cebimizden nakit paranın birileri tarafından alınması gibidir.
                Güney Kıbrıs’ın Troyka ile gerçekleştirdiği müzakereler sonucunda imzalamış olduğu anlaşmada birçok Kıbrıslı Rum’un mevduatlarından vergi alınmasını önlemiş oldu ve alınacak verginin büyük bir çoğunluğu ülkede yaşamayan Rus mevduat sahiplerinden olacak. Ruslar mevduatlarını bir ödeme aracı olarak kullanmıyorlardı. Sadece aklanan paraların resmileşmesi ve nemalanması gayesiyle Güney Kıbrıs’taki bankalarda bekletiliyordu.
                Aynı zamanda Güney’de yaşayan ve iş sahibi olan birçok Rus kökenli iş insanları var ve bunların da Güney’deki bankalarda ciddi anlamda mevduatları bulunuyor.
                Sadece yurt içi mevduat yatırımı olarak düşünmemek lazım diğer finansal enstrümanlara da ciddi bir kaynak yatırılmış durumda. Aynı zamanda da bankacılık sistemi kullanılarak orta doğuya ve de Avrupa’ya ciddi anlamda parasal yatırımlar söz konusu.
                Güney Kıbrıs’ta ciddi anlamda Rus parası var. Yaklaşık 40 milyar dolar. Fakat bunun on katı Güney Kıbrıs üzerinden başka ülkelere gitmiş durumda.
                Güneyden aldığımız bilgilere göre Rus firmaları ve de özel kesimi henüz Güney Kıbrıs’tan çıkma planı yapmıyorlar. Ruslar kendi ülkelerinde üç kez kriz yaşamış konu hakkında yüksek tecrübeye sahiptirler. Dolayısıyla Güney Kıbrıs’ta ki Ruslar hemen piyasadan çıkmayacaklardır. Ödeme zorluğu olacak fakat bu piyasadan çıkacakları anlamına gelmemektedir. En azından 1-2 yıl içerisinde.
                Dolayısıyla tüm ekonomik krizlerde alınan önlemlerde sonuç aynıdır. Sadece yöntemler farklıdır. Daralan ekonomi, işsizlik, kamunun küçülmesi, kredi olanaklarının azalması, ödeme zorluklarının başlaması, hane halkının fakirleşmesi, maaş ve diğer özlük haklarının budanması. Bunları daha çoğaltabilirim.
                Bizde de böyle olmuyor mu?

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar