KıbrısTürkiye

‘Sondaja başlıyoruz. Kim ne derse desin’Çavuşoğlu, Mimar Sinan Erkek Öğrenci Yurdu’nda düzenlenen “Uluslararası İlişkiler Kampı” açılışında konuştu.
TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya1 bölgesinde sondaja başladığını, 2. platformun da önümüzdeki günlerde geleceğini belirterek, “Münhasır ekonomik bölgemizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) bize ruhsat verdiği alanlarda artık biz de sondaja başlıyoruz. Kim ne derse desin.”dedi.“SONDAJA BAŞLIYORUZ”

Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesini çözmek için Türkiye’nin üzerine düşeni yaptığını ayrıca yeni fikirler de ortaya koyduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“En son Crans-Montana’da federal bir çözüm için müzakereler başarısız olunca şimdi diğer seçenekleri de masanın üzerine koyan ve önceden ne yapacağımızı görüşelim, müzakere edelim, mutabakat sağlayalım ondan sonra müzakerelere başlayalım diyen ve tüm taraflarla gayriresmi temasları sürdüren bir ülkeyiz. Amaç ne? Netice elde etmek, Kıbrıs sorununu barışçıl bir şekilde çözmek ama Rum tarafının Batı Akdeniz’de ve Kıbrıs etrafında sondajlara başlamasına da göz yummuyoruz. Orada Kıbrıs Türk halkının ve Türkiye’nin çıkarlarını güdüyoruz. Eskiden Barbaros Hayrettin Paşa giderdi, sismik araştırmalar yapardı ama şimdi bir platformumuz geldi, Alanya1 bölgesinde sondaja başladı, 2. platformumuz da önümüzdeki günlerde gelecek ve münhasır ekonomik bölgemizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) bize ruhsat verdiği alanlarda artık biz de sondaja başlıyoruz. Kim ne derse desin.”

Başa dön tuşu