Sonay Adem kimi suçladı? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Kıbrıs

Sonay Adem kimi suçladı?

Sonay Adem kimi suçladı?

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk gündem dışı konuşmayı CTP-BG Milletvekili Sonay Adem, “hükümet icraatları” konusunda yaptı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’u “meclis oturumlarına katılmadığı” gerekçesiyle eleştiren Adem, “Kendi partisine ve demokrasiye büyük bir ayıp yapıyor” iddiasında bulundu.


Kalecik’teki petrol tesislerinin özelleştirilerek bir konsorsiyuma devredildiğini hatırlatan Adem, devirin ardından kar payının büyük oranda artırıldığını ve bunun yılda 20 – 30 milyon TL’ye denk geldiğini savundu.

Adem, bu alanın ciddiyetle ele alınması gerektiğini, hükümetin bu konuda açıklama yapması gerektiğini kaydetti.

“7 UBP belediye başkanının istifa” söylemleri olduğunu hatırlatan Adem, “bunların siyaseti paçavra yaptığını, şantaj politikası yapan kişilerin siyasetten uzaklaşması gerektiğini” ileri sürdü.

Bu kişilerin istifa etmeleri halinde, siyasi partilerin bunları saflarına almayacaklarını açıklamaları gerektiğini belirten Adem, “CTP-BG olarak bu tür yüzsüz kişileri almayacağımızı belirtiriz” dedi.

LTB seçimine de değinen Sonay Adem, “Daha önce bahsettiğim çete yine iş başında” dedi.

“Ciddi bir reform süreci yaratılamaması halinde toplum olarak duvara vurulacağını” iddia eden Adem, topluma yeni bir yön çizilmesi gerektiğini, sistemin tıkandığını ifade etti.

Değişimin önünün ortak bir konsensüsle açılması gerektiğini vurgulayan Adem, başta Siyasi Partiler Yasası olmak üzere seçim yasasının değişmesi gerektiğini söyledi.

Küçük dar bölge sisteminin bir yana bırakılması gerektiğini belirten Adem, KKTC’nin tek seçim bölgesine çevrilmesi gerektiğini, bunun sakıncasının dar bölgeye göre daha az olduğunu ifade etti.

Adem, Siyasi Partiler Yasası’nın değiştirilerek “belli sermaye kesimlerinin kelepçelerinden siyasetçinin kurtarılması gerektiğini” de kaydetti.

LTB seçimlerinin çok sığ bir tartışmayla yapılmakta olduğunu iddia eden Adem, yerel yönetimlerde de reforma gerek olduğunu kaydetti.

İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigortalar’a belediyelerin borçlarının “parmak ısırtacak” düzeyde olduğunu belirten Adem, yasal düzenlemelerin yapılması, yerel yönetim birimlerinin azaltılması, belediyelerin özerk hale gelmesi ve denetlenebilir olması gerektiğini ifade etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar