Son yolculuğuna uğurlandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Ekim 1, 2023
Kıbrıs

Son yolculuğuna uğurlandı

Son yolculuğuna uğurlandı

Hayatını önceki gün kaybeden, Federe Devlet ve KKTC Kurucu Meclisi üyesi ve Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği’ne 35 yıl başkanlık yapan Hüseyin A. Gültekin, bugün son yolculuğuna uğurlandı. Gültekin için Cumhuriyet Meclisi avlusunda da tören düzenlendi.

Törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bakanlar, milletvekilleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve Gültekin’in ailesiyle yakınları katıldı.


Bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan törende, önce Gültekin’in özgeçmişi okundu. Meclis Başkanı Bozer’in konuşmasının ardından ise Gültekin’in naaşı önünde saygı geçidinde bulunuldu.

Hüseyin Gültekin’in cenazesi, Lefkoşa İsmail Sefa Cami’inde kılınan öğle namazının ardından Lefkoşa Mezarlığı’na defnedildi.

BOZER: “YARDIMSEVER BİR İNSAN, BAŞARILI BİR SİYASETÇİ”

Meclis Başkanı Hasan Bozer Meclis önündeki törende yaptığı konuşmada, hayatını 12 Şubat günü kaybeden Gültekin’in “yardımsever bir insan, başarılı bir siyasetçi, iyi yetişmiş saygın kişiliği ile” tanındığını kaydetti.

Gültekin’in 35 yıl sürdürdüğü Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanlığı görevinde çiftçi ve köylünün problemlerinin çözümü yönünde büyük hizmetler verdiğini vurgulayan Bozer, Gültekin’in 1963 olaylarının başlamasıyla, çiftçinin satamadığı ürününün Kıbrıs Zahire Encümeni’ne satışını, depolanmasını ve teslimini tek başına yürüttüğünü anlattı.

Bozer, “(Gültekin) Çiftçi ve köy kooperatiflerinin haklarını titizlikle korumuştur” dedi.

Merhum Gültekin’in, Baf bölgesinde öğretmenlik yaptığı dönemde yeni okullar ve camiler yaptırılmasını sağladığını belirten Bozer, Ceyhan (Ciyas) köyünün cami, okul ve öğretmen evinin tamirini yapılmasına öncülük ederek köylülerin köylerine geri dönmesini sağladığını ifade etti.

Bozer, Hüseyin Gültekin’in ayrıca, Lefke bölgesindeki bahçe sahiplerinin, 1974 öncesi CMC (Amerikan Maden Şirketi) tarafından işletilen Gemikonağı’ndaki bakır madeninden çıkan bakır tozunun bahçelerine yaptığı zarardan dolayı, tazminat almasına imkân yarattığını kaydetti.

Bozer, “Merhum Hüseyin Gültekin yardımsever bir insan, başarılı bir siyasetçi, iyi yetişmiş saygın kişiliği ile tanınıyordu. KKTC Cumhuriyet Meclisi, Kıbrıs Türk halkı ve Kıbrıs Türk çiftçisi O’nu vermiş olduğu değerli hizmetlerden dolayı her zaman sevgi ve saygı ile anacaktır” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar