Son dakika değişikliği - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Dünya

Son dakika değişikliği

Son dakika değişikliği

Perşembe günü görevinden feragat edecek olan Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, halefinin seçilmesine yönelik Papalık Anayasası’ndaki bazı maddelerde değişiklik yaptı. Buna göre, Papa seçimleri erkene alınabilir.

16. Benediktus, Latince’de ‘Motu Proprio’ denilen bir kararname yayınlayarak, 1 Mart’tan itibaren Kardinaller Kongregasyonu’nun çalışmalarına başlayacağı Papalık seçimleri (Konklav) prosedürlerini değiştirdi.


22 Şubat 1996 tarihinde Papa 2. Jean Paul tarafından belirlenen Papalık Anayasası (Universi Dominici Gregis) normlarına göre, ölen bir Papa’nın ardından 9 günlük yas tutuluyor ve makamın boşalmasının (sede vacante) ardındaki 15-20 gün içinde ise resmen yeni Papa’nın seçilmesi için oylama başlatılıyordu. Ancak 16. Benediktus bu noktaya müdahale edip, halen hayatta olması ve yas tutma süresinin ortadan kalkmasından yola çıkarak, Kardinaller Kongregasyonu’nun isterse bu süreyi öne çekebileceğine hükmetti. Sürenin öne çekilme şartı ise, seçimlere katılmak için çeşitli ülkelerden gelen tüm kardinallerin Vatikan’a ulaşmış olması.

SEÇİM ŞARTI DA DEĞİŞTİ

16. Benediktus, söz konusu Anayasa’nın 75’inci maddesinde öngörülen, oyların en az 3’te 2’sini alan kardinalin Papa seçilme şartını 2007 yılında değiştirerek, bunun mümkün olamadığı durumlarda en çok oyu alan 2 kardinal arasında yeniden bir oylama yapılması gerekliliğini buyurmuştu. Bu 2 kardinal, kendilerine de oy verirken, oyların en az 3’te 2’sini alma şartı bulunuyordu. Papa, bu noktayı da değiştirerek, 2 kardinalin kendilerine oy vermelerini engelledi.

VATİLEAKS SKANDALIYLA YENİ PAPA İLGİLENECEK

Vatikan Basın Bürosu Sorumlusu ve Sözcüsü Peder Federico Lombardi yaptığı açıklamada, 16. Benediktus’un, Vatikan’dan belge sızdırılmasına yönelik skandal olan Vatileaks soruşturmasıyla da yeni Papa’nın ilgileneceğini duyurduğunu aktardı.

PAPA'DAN TWITTER'A ERKEN VEDA

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar