Ekonomi

Soli Özel, ‘Pandemi Sonrası Dünya Politikalarını’ değerlendirdi


Hükümetin Covid-19’la mücadele programı çerçevesinde başlattığı “evde kal güvende kal” sürecine geçtiğimiz günlerde TürkBankası’ndan başarılı bir video konferans uygulamasıyla özel bir katkı geldi.

TurkishBank Grubu’nun sürdürmekte olduğu “Açık Yatırım Sohbetleri” kapsamında Türkiye’nin ünlü ekonomist ve siyaset bilimcisi Soli Özel, TürkBankası tarafından düzenlenen video konferansta banka müşterileri ve iş insanlarına  ‘Pandemi Sonrası Yeni Dünya Politikaları’nı değerlendirdi.

KKTC’den 60 katılımcının yer aldığı, ilk kez düzenlenen ve kırk dakika süren etkinlikte, öğretim üyesi, köşe yazarı Soli Özel, Covid-19’un dünya ve Türkiye’ye etkileri konusunda görüşlerini paylaştı, soruları yanıtladı.

Konuşmasının ilk bölümünde, salgın karşısında Avrupa ülkeleri, Amerika, Çin ve Türkiye’nin yaklaşımlarını değerlendiren Özel, daha sonra Covid-19 sonrasındaki dönemde gerçekleşmesi beklenen gelişmeleri özetledi. Soli Özel, dünyada son kırık yıla damgasını vuran küreselleşme akımının sekteye uğrayacağı, ülkelerin stratejik olarak değerlendirdikleri alanlarda kendine yeterli hale gelme çabalarının yoğunlaşmasıyla, tedarik zincirlerinin kısalacağı ve ulus devlet anlayışının ön plana çıkacağı yönündeki beklentilerini katılımcılara aktardı. Dijitalleşme ve online çalışmaya adaptasyon hızının artmasıyla, hayatın örgütlenmesinin muhtemelen bir hayli değişeceğini ifade eden Özel, bunların etkisiyle sermaye ve çalışan sınıflar arasındaki ilişkilerin değişime uğrayacağını düşündüğünü belirtti. Gelişmekte olan ülkelerde kente göçün hızının en azından bir süreliğine azalması, baş döndürücü hayat temposunun sorgulanması, nesiller arası kaynak paylaşımı kavgasının şiddetlenmesi beklentilerinin yanında, temel ekolojik denge sorunu ve doğanın korunması kaygısının gündemde önemli yer tutacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Önümüzdeki günlerde de “Açık Yatırım Sohbetleri” çerçevesinde devam edecek video konferans etkinliklerinin tamamına http://bit.ly/2SN7ado Youtube adresinden ulaşmak mümkün. Lha

 

 

——————————————————————————–

 

SOLİ ÖZEL KİMDİR ?

 

1958 yılında İzmir’de doğan Soli Özel, 1975 yılında İstanbul Robert Kolej’den mezun oldu. Daha sonra 1980 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Bennington College, Ekonomi bölümünde lisans eğitimini tamamladı ve 1983 yılında Johns Hopkins Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler bölümünden master dalında mezun oldu. Geçmişte Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevliliği yapan Özel, Sabah Gazetesi’nde uluslararası ilişkiler hakkında günlük köşe yazıları yazmıştır. Aynı zamanda Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) tarafından yayımlanan hukuk ve uluslararası ilişkiler konulu bilimsel UHP (dergi) dergisinde yazı ve çalışmalarını sürdürmektedir. Soli Özel, Yahudi kökenli bir Türk vatandaşıdır ve özellikle Orta Doğu sorunu konusunda uzmandır. Sabah’taki yazarlık görevinden ayrılarak 1 Mart 2009’da yayın hayatına başlayan Gazete Habertürk’ün Dış Haberler müdürlüğü görevini yürütmekte ve yine aynı gazetede uluslararası politika konularında köşe yazılarına devam etmektedir. Soli Özel, Eylül 2010 tarihinde Kadir Has Üniversitesi’nin Uluslararası İlişkiler bölümüne geçti.

 

————————————————-

 

 

 


Başa dön tuşu