Sokaklarda 5 bin 600 ton çöp birikti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Mart 29, 2023
Dünya

Sokaklarda 5 bin 600 ton çöp birikti

Paris fare istilası

Fransa’da çöp toplayıcılarının greve gittiği başkent Paris’te fare istilasından endişe ediliyor.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tartışmalı emeklilik reformu nedeniyle Paris’te çöpçüler 6 Mart’tan beri grevde.


Çöp toplama merkezlerinin de çalışmadığı şehirde iş bırakma eylemleri nedeniyle sokaklarda çöp yığınları oluştu. Yetkililerse gidişat değişmediği sürece fare istilası ve sağlık sorunlarının yaşanmasından endişeli.

Paris Belediye Başkanlığı’nın, Fransız haber ajansı AFP’yle paylaştığı bilgilere göre şehrin sokaklarında dün itibarıyla yaklaşık 5 bin 600 ton çöp birikti.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Politico’nun aktardığına göre 2,1 milyon nüfuslu Paris’te kişi başına 1,5 ila 1,75 oranında fare düşüyor. Bu da şehri halihazırda salgın hastalık ve fare istilası riskine karşı tehlikeli hale getiriyor.

Fransa Ulusal Tıp Akademisi temmuzda şehirdeki farelerin, halk için sağlık tehlikesi oluşturduğu uyarısında bulunmuştu.

Grevler sonucunda oluşan çöp yığınlarının da benzer bir tehlike yarattığına dikkat çekildi.

Başkentin 17. bölgesinin (arrondissement) belediye başkanı Geoffroy Boulard, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’ya çağrıda bulunarak, özel bir çöp toplama şirketiyle anlaşılmasını istedi.

Boulard, Sosyalist Partili Hidalgo’nun grevleri desteklediğini ve şehre zarar verilmesine göz yumduğunu da öne sürdü.

14. bölgenin belediye başkanı Jean-Pierre Lecoq da Hidalgo’ya çevrenin temizlenmesi için harekete geçme çağrısında bulundu.

Macron’un kabinesinden Ulaştırma Bakanı Clement Beaune de sosyalist belediye başkanına yüklenerek, Hidalgo’nun Parislileri umursamadığını savundu.

Paris Belediye Başkanı Yardımcısı Antoine Guillou ise asıl sorumluluğun Macron hükümetinde olduğunu belirterek, “Parisliler ve Fransızlar için gerçekten endişeleniyorsanız, onların hep bir ağızdan reddettiği adil olmayan emeklilik reformunuzu geri çekin” dedi.

Macron hükümetinin tartışmalı reform planında, 62 olan mevcut emeklilik yaşının 1 Eylül itibarıyla kademeli şekilde her yıl 3 ay yükseltilmesi planlanıyor. Buna göre emeklilik yaşının 2030’da 64’e çıkması öngörülüyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar