Kıbrıs

Sokak hayvanları için çalışmalar devam ediyor


Girne Belediyesi, sokak hayvanları için hazırladığı “Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Projesi” ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

Girne Belediye Başkanlığından verilen bilgiye göre, projenin yer alacağı arazinin tellenmesine Orman Dairesi denetiminde başlanırken, Çevre Bakanlığı’na bağlı Orman Dairesi tarafından belediyeye tahsis edilen 10 dönüm araziye ulaşımın sağlanabilmesi için yol yapımı çalışmaları da sürüyor. İki etap halinde tamamlanacak barınak 480 hayvan kapasiteli olacak.GÜNGÖRDÜ: “İNSANLAR, HAYVANLARLA ZAMAN GEÇİREBİLECEK”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Projesi’nde, hayvan aktivite alanları, misafirlerin hayvanlarla birlikte zaman geçirebileceği aktivite alanı, çocuk oyun parkı, hayvan mezarlığı, idari bina, klinik ve ameliyathane, kafeterya, mutfak, 20 araçlık park yeri, bekçi odası, duş, tuvalet bulunduğunu söyledi.

Nidai Güngördü, projenin, sadece bir barınak olarak tasarlanmadığını, aynı zamanda insanların hayvanlarla iç içe olabileceği, hayvanlarla birlikte zaman geçirebileceği, barınaktan hayvan sahiplenmek isteyenlerin kendilerini sınayabileceği, sokakta yaralanan veya hasta hayvanların tedavi edileceği bir yer olarak tasarlandığını kaydetti.

UZMAN VE GÖNÜLLÜLERDEN YARDIM ALINACAK

Güngördü, barınağın belediye denetiminde olacağını belirterek, uzman ve gönüllülerden de yardım alacaklarını dile getirdi.

Güngördü, hayvanların kısırlaştırılması, köpeklere çip takılması, halka açık yelerde köpek sahiplerinin köpeklerini tasma ile dolaştırması ve evlerinde hayvan besleyenlerin sorumlulukları konularında da farkındalık çalışması yapan ilk ve öncü belediye olduklarına dikkat çekti.

Başkan Güngördü, Girne Belediyesi’nin yıllardır Arapköy’deki hayvan barınağına katkı yaptığını belirterek, okullarda ise hayvan sevgisi ve bakımı konusunda yapılan çalışmalara da katkı koyduğunu sözlerine ekledi.Başa dön tuşu