Dünya

Snowden Rusya’da iş buldu


Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) gizli belgelerini ifşa ederek, ABD'den kaçıp Rusya'ya sığınan ve iltica talebi kabul edilen eski istihbarat çalışanı Snowden’ın, Rusya'daki bir internet şirketi için çalışmaya başlayacağı bildirildi.
Açıklamayı yapan Snowden'ın avukatı Anatoli Kuçerena, güvenlik gerekçesi nedeniyle, Rus şirketin adını açıklamadı. Snowden'ın cuma gününden itibaren şirketin yeni internet sayfasına destek verip geliştireceği bildirildi. Ancak gizli tutulmaya çalışılsa da Snowden'ın, Facebook'un Rusya'daki alternatifi olması planlanan Vkontakte için çalışacağı öne sürülüyor.
Vkontakte'nin müdürü Pavel Durov, geçen ağustos ayında, Snowden'a iş teklif etmişti. Ancak şirket sözcüsü Georgi Lobuşkin, Snowden'ın kendileri için çalışacağı yönündeki haberler üzerine yorum yapmayacağını ifade etti. Rusya'nın iki büyük şirketi olan Mail.Ru Grubu ve Yandex de, Snowden'ı ekiplerine dahil etmediklerini duyurdu.
1 Ağustos tarihinde Rusya'da iltica talebi kabul edilen Edward Snowden, o tarihten bu yana basının karşısına çıkmadı. ABD, NSA hakkındaki ifşaatlarla ilgili olarak yargılanabilmesi için Rusya'dan, Snowden'ın iadesini talep ediyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı