Kıbrıs

Siyasette değişim için bir dönemeç!Dernekten yapılan açıklamasında, Kıbrıs Türk halkının pazar günü KKTC Cumhurbaşkanı’nı belirlemek için sandığa gideceği belirtilerek, “Kime oy vereceğine karar verirken geçmişten bugüne yaşanan hususlar akılda tutulmalı” ifadesine yer verildi.
Son iki yılda halkın dördüncü kez oy kullanacağı belirtilerek, bu seçimlerin özetlendiği açıklamada, Anayasa değişikliklerinin referandumda reddedildiği  de hatırlatıldı.Cumhurbaşkanlığı seçimine sayılı günler kala toplumda “değişim ihtiyacının belirginleştiği” savunulan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanlığı seçimi ülkemiz siyasetinde arzulanan niteliksel yenilenme yolunda çok ciddi bir dönemeçtir. Geleceğimizi ilgilendiren ana unsurlardan biri olan Kıbrıs meselesinin çözümü için müzakerelerde Kıbrıs Türk toplumunu temsil etmek cumhurbaşkanının en önemli görevlerinden biridir. Cumhurbaşkanı aynı zamanda Anayasa’da belirtildiği gibi yürütmenin iki ayağından biridir ve kendisinin bu çerçevede Anayasa ve yasalarla belirlenmiş bir çok görev ve yeklileri vardır.

Bunlar incelendiğinde görülecektir ki, devletin en yüksek makamı olan cumhurbaşkanlığı, ülkemiz siyasetinin ve yönetiminin kanayan yarası olan adam kayırmacılık, partizanlık, fırsat eşitsizliği, hukuksuzluk, adaletsizlik, dış ilişkilerde edilgenlik gibi sorunlara çare bulma ve hukukun üstünlüğü, şeffaflık, hesap verebilirlik gibi düzgün ve iyi yönetim ilkelerini hayata geçirme yönünde adımlar atabilecek olan, yani kısacası siyasette niteliksel dönüşümün öncüsü olabilecek olan bir makamdır.”

Sandığa gidecek herkesin kime oy vereceğine karar verirken tüm bu hususları akılda tutması gerektiği belirtilen açıklamada, seçmenin “öngörüler” ya da anketlere kulak asmaması gerektiği iddia edildi.

Açıklamada, seçmenlerin kararını “kendi aklını ve vicdanını kullanarak yapacağı değerlendirmeye göre” vereceğine inanç belirtildi.

Başa dön tuşu