Sınav süresince eylem devam etti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Kıbrıs

Sınav süresince eylem devam etti

Sınav süresince eylem devam etti

GERGİN ANLAR… Sınav süresince, Lefkoşa Türk Maarif Koleji avlusunda büyük bir erginlik yaşandı. Polis geniş güvenlik önlemi alırken, sınava katılan gençler, dışarıda atılan sloganlar eşliğinde soruları cevaplamak zorunda kaldı

SONUÇLAR AÇIKLANDI… Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, DAÜ’ye yaptırılan sınav sonuçları kısa sürede hem DAÜ, hem de Milli Eğitim Bakanlığı sitesinden yayınlandı


 

KURULTAY SINAVI… Kamu Hizmeti Komisyonu Sınavı’nda başarılı olan ancak sınavın iptali nedeni ile ataması yapılmayanlar yanında, Atatürk Öğretmen Akademisi mezunu olan ancak ilkokullara ataması yapılmayan öğretmen adayları, mevcut sınavı, “kurultay sınavı istemiyoruz” diyerek protesto etti

Duygu ALAN

Atatürk Öğretmen Akademisi mezunu öğretmen adayları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın doldurulamayan kadrolar ve doğabilecek öğretmenlik ihtiyacının karşılanması için düzenlediği “Geçici Öğretmenlik Sınavı”nı protesto etti.

Sınavın yapıldığı Türk Maarif Koleji (TMK)’nde toplanan eylemciler, düdüklerle sloganlarla sınava engel olmaya çalıştı.

Eylemciler, “UBP Elini Eğitimden Çek”, “Öğretmenler Burada Atasayan Nerede?”, “Kağıdı Bırak Yanımıza Gel”, “Gün Gelecek Devran Dönecek UBP Burada Öğretmene Hesap Verecek”, “Unutan Sınavı İstemiyoruz”, “Kurultay Sınavı İstemiyoruz”, “Bakanlık Elini Yakamızdan Çek” şeklinde slogan attı.
KTOEÖS ile KTÖS’ün de destek verdiği eylemde, KTÖS Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür, konuşma yaptı.

Bir öğretmen adayı sınavı terk etti
TMK’daki sınav, eylemcilerin gürültüsü altında devam etti. Sağır edici gürültüye rağmen sınava odaklanmaya çalışan öğretmen adayları, sorulara odaklanmakta zorlandı.
Sınava katılan öğretmen adaylarından biri, eylemcilerin çıkardığı gürültü nedeni ile bir türlü sınavına odaklanamadı ve sınıfı terk etti, cevap anahtarını yırttı, yere attı.
Öğretmen adayının sınavı terk etmesi, eylemciler tarafından alkışlandı, takdir topladı.

Eylemciler pankart açtıPolisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde, eylemciler, saat 15.00’te okul binası dışına çıktı ve protesto eylemine orada devam etti.
Atatürk Öğretmen Akademisi mezunu öğretmen adaylarının okul dışındaki eylemine bazı öğretmenler de pankartlarla destek verdi. Eylemciler, “Sadece Bakan Mutlu”, “Mezun Olup Göç Etmek İstemiyoruz”, “Siyaseti Eğitime Karıştırmanıza İzin Vermeyeceğiz”, “Öğretmenler Burada İçeridekiler Kim?”, “Mimar Mühendis Sınıfta Öğretmen Dışarıda”, “Daha Kaç Sınava Gireceğiz”, “Emek Hırsızları”, “Sınava Girmeden Atananlar Bizden Farklı Mı?”, “İrsen Küçük Tahribatı Büyük”, “Küçük Hesaplar”, “Bu Sınavda Şaibe Yok Mu?” yazılı pankart açtı.

Özhür: “Kurultaya delege sınavı yapılıyor”
KTÖS Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür, eylemde yaptığı konuşmada, UBP hükümetini eğitimi çökertmekle suçladı. Özhür, Atatürk Öğretmen Akademisi mezunu öğretmen adaylarının ve öğretmenlik hakkı kazanmış adayların haklı mücadelelerini sonuna kadar destekleyeceklerini belirtti.
Mustafa Özhür, “Bu ülkeyi yönettiğini zanneden iş birlikçi UBP Hükümeti, eğitimi çökertmiştir. Yaptıkları, yolsuzluk, sahtecilik ve sahte belgelerle bu ülkede yarattıkları rejimin gerçek yüzüdür. Bugün burada yapılmak istenen sınav ise tamamen uyduruk bir sınavdır. Bu sınav, kurultaya delege yazma sınavıdır. UBP hükümeti bundan böyle şaibelerle anılacak bir hükümettir” dedi
Mustafa Özhür, “Sayın Atasayan’a günlerdir soruyoruz ancak bir türlü cevabını alamıyoruz. Hükümet, 2 öğretmen adayını sınavsız, önceki gün iki farklı okula geçici olarak atadı. Bu kişilerin arkasında kimler var? Bize bunun cevabını versinler” şeklinde konuştu.

Ortak açıklamaAtatürk Öğretmen Akademisi mezunu öğretmen adaylarının düzenlediği ortak basın açıklamasını Tuğçe Öncü, okudu, Öğretmen adaylarının ortak basın açıklamasının tam metni şöyle: “Bizler ilkokul ve okul öncesi öğretmenliği vasfına sahip 77 öğretmen olarak, Bakanlar Kurulu’nun kararıyla şuanda yapılmakta olan ‘Geçici Öğretmenlik Sınavına’ girmeyi reddediyoruz. 22 eylül 2012’de KHK’nın düzenlediği sınavın şaibeli olduğu iddiasının halen yargıda olması ve bu sürecin kurultay nedeniyle uzatılması, öğretmenlik vasfına sahip olmayan kişilerin siyasi rant uğruna bugün bile sınavsız şekilde atandığı halde biz ilkokul ve okul öncesi öğretmenlerinin sınava girmeye zorlanması, 120 öğretmen ihtiyacı olmasına rağmen Eğitim Bakanlığı keyfeder bir şekilde 41 münhal açmıştır. Biz 77 öğretmenin 41 münhale hapsedilip, geriye kalan boş münhallere yandaşların yerleştirilecek olması, sınavı hazırlayan kişinin UBP Parti Meclis Üyesi olması, sınav soru havuzunun 2-3 günde oluşturulmasının imkansız olması, sınavda alan bilgisi sorularının olmamasından dolayı sınavın herhangi bir ayırt edici özelliğinin olmaması nedeni ile göstermelik olan bu sınavı reddediyoruz. Bizler 77 öğretmen olarak KTÖS, ailelerimiz, AÖA öğrencileri ve diğer destekçilerimizle bu haklı mücadelemize yılmadan devam edeceğiz. Bize güvenmeyip sınava almak istemeyen devlete biz de güvenmiyoruz.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar