Sağlık

Şifa deposu: PropolisPropolis, arıların peteklerine yama yapacakları zaman bir zamk olarak kullandıkları, kavak ve bazı kozalaklı ağaçların tomurcuklarında bulunan reçine benzeri bir madde.
Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Oruç, arılardan elde edilen propolis, özellikle kanser, karaciğer, sedef, mide, ülser hastalıklarının hücrelerini önemli bir ölçüde yok ettiğini söyledi.Oruç, işçi arılar tarafından ağaçların tomurcuk filiz ve sürgülerinden toplanan çok kuvvetli antibakteriyal ve antifungal etkiye sahip yapışkan organik madde özelliğindeki propolisin insan sağlığına önemli katkılarının bulunduğunu kaydetti.
Özellikle Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı Sislioba köyünde yetişen Trakya arısından elde edilen propolisin sadece hasta kişilerin değil sağlıklı kişilerin de tüketmesi gerektiğini belirten Oruç, son yıllarda hastalığı bulunan kişilerin propolise yoğun ilgi gösterdiklerini vurguladı.
Propolisin özellikle antikanser ve antitümoral etkiye sahip olduğunu vurgulayan Oruç, "Kırklareli'de arılardan aldığımız propolisler üzerinde yaptığımız araştırmalarda propolisin birçok hastalığa karşı iyi geldiği tespit ettik. Arılardan elde edilen propolis, özellikle kanser, karaciğer, sedef, mide, ülser hastalıklarının hücrelerini önemli bir ölçüde yok etmektedir. Propolisi sadece hasta olduğumuzda değil, sağlıklı her bireyin de tüketmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.
Oruç, propolis üzerinde araştırmalara devam ettiklerini sözlerine ekledi.
"Talebi karşılamada zorluk çekiyoruz"
Sislioba köyünde arıcılık yapan Mustafa Buğdaycı da son yıllarda özellikle hasta kişilerin şifa aramak amacıyla propolise yoğun talepte bulunduklarını bildirdi.
Ürettikleri propolisi Uludağ Üniversitesi'nde tahlil ettirdiklerini anlatan Buğdaycı, Türkiye'de en kaliteli propolisin köylerinde üretildiğini savundu.
Köylerinde ağaç ve bitki türlerinin çok olduğuna dikkat çeken Buğdaycı, "Propolisimiz çok değerli. Yılda sadece 5 kilo propolis alabiliyoruz. Çok değerli bir arı ürünü. Propolisin adı duyuldukça talep artıyor. Türkiye'nin her yerine propolis gönderiyoruz. Talebi karşılamada zorluk çekiyoruz" diye konuştu.
Kırklareli Arıcılar Birliği Başkanı Cemalettin Saygılı da özellikle Kırklareli'nde üretilen propolisin çok değerli olduğunu dile getirdi.
Sislioba köyünde üretilen arı ürünlerinin yurtiçi ve yurtdışından ilgi gördüğünü anlatan Saygılı, bölgede ağaç ve çiçek türlerinin çok fazla bulunmasından dolayı balın kaliteli ve doğal olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu