İlerleyen yıllarda daha erken gitmeyi tercih edeceğini söyleyen Wheatley, “Yanlış zamanda yanlış yerde olduğumuzu hissediyoruz” diyor.

Wheatley, turizmin ekonomideki kritik rolünü hatırlamanın önemli olduğunu vurguluyor ve şöyle devam ediyor:

“Yunanistan, İspanya ve Türkiye gibi ülkelerdeki köyler ve kasabalar turizme bağımlı.

“Buralarda tatil yapmayı sonlandırırsanız sahildeki barından para kazanan yoksul insanların geçim kaynağı kalmaz.”

Bazı iklim kampanyacıları, küresel sera gazı salımlarını azaltmak yönünde dünyada uçuş sayısının sınırlanması gerektiğine inanıyor.

Havacılık endüstrisi küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 2,4’ünden sorumlu.

Yeşil düşünce kuruluşu New Weather Institute’un eş direktörü Andrew Simms, “İnsanların ‘küresel kaynamanın’ yaşandığı yerlerde tatil yapmak için kirletici uçaklara binmesi garip gelebilir” diyor, ancak insanların bu konudaki düşüncelerin karmaşık olduğuna dikkat çekiyor.

Simms, “Uçağa binmenin acil durum düşüncesini tetiklemesi gerekirken, insanlar her gün karbon salımı yüksek, kirletici yaşam tarzlarını tanıtan reklamlara maruz kalıyor” diyor.

Yardım kuruluşu Kızılhaç’ın İngiltere iklim uyumu yöneticisi Ellie Murtagh ise sıcak havanın tehlikeli, hatta bazı durumlarda ölümcül olabileceğini hatırlatıyor.

Murtagh, “Yaşlılarla, hamile kadınlarla, küçük çocuklarla veya kronik sağlık sorunu olanlarla seyahat ediyorsanız, onların güvenli ve sağlıklı olduklarından emin olmak için özen gösterin” diyor.