Kıbrıs

Siber: Var olma mücadelesinin önemi büyükSiber, 21 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası nedeniyle yayımladığı mesajda, kendi ülkesinde özgürce yaşamak, kimliğini korumak ve insanca yaşam hakkını elde etmek için Kıbrıslı Türklerin verdiği var olma mücadelesinin yakın tarihteki anlamı ve öneminin büyük olduğunu belirtti.
Meclis Başkanı Siber, bu mücadelede hayatlarını kaybeden aziz şehitleri 21 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası nedeniyle saygıyla andığını ve şükranlarını sunduğunu ifade etti.YORGANCIOĞLU: “ÇÖZÜMDEN YANA TAVRIMIZI HER FIRSATTA ORTAYA KOYDUK”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da mesajında, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs sorununun adil ve kalıcı bir çözüme kavuşması için çözümden yana tavrını her fırsatta ortaya koyduğuna işaret ederek, “Ulaşılacak çözümün, halkımızın hak ve menfaatleri ile siyasal eşitliğini gözetmesi bizler için önemlidir” dedi.

Yorgancıoğlu mesajında, halkın geçmişte zor bir süreçten geçtiğini, fedakarlık ve mücadele sonucunda bugün sahip olduğu yaşam şartlarına kavuştuğunu kaydederek, özgürlük mücadelesi uğruna canlarını ortaya koyan tüm şehitleri rahmetle andı.

“Kıbrıs Türk halkı olarak geçmişte yaşanan olumsuzluklara rağmen inancımızı hiçbir zaman kaybetmeden, kendi ayaklarımız üzerinde durmayı başardık” diyen Başbakan, bugün de umut ve inançla güçlü duruşlarını koruyarak, daha sağlam adımlarla ilerlemeyi sürdürdüklerini belirtti.

Başbakan Yorgancıoğlu, “Geçmişte yaşananların bir kez daha yaşanmaması dileğiyle, tüm dünya kamuoyuna göstermiş olduğumuz kararlılık ve iyi niyetin göz ardı edilmemesi temennisini bir kez daha yinelemek istiyorum. Varılacak olan çözümün Kıbrıs’ta yaşayan Türkler ile Rumlar yanında, Türkiye ile Yunanistan ve bölge barışına da katkıda bulunacağının bilincindeyiz” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu