Serveti dudak uçuklatıyor... - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mayıs 24, 2024
Ekonomi

Serveti dudak uçuklatıyor…

Dünyanın en zenginlerinin Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa kıtasında olduğu belirlendi.

Çin'de yayımlanan Hurun Report dergisinin araştırması, dünyada serveti 1 milyar doları geçen 1453 kişinin 608'inin Asya'da, 440'ının Kuzey Amerika'da ve 324'ünün de Avrupa'da yaşadığını ortaya koydu.


Ülkeler bazında ise ABD'de 408, Çin'de 317 milyarder bulunurken, listeyi Rusya, Almanya ve Hindistan takip etti.

66 milyar dolar

Araştırmaya göre, dünyanın en zengin ismi, 66 milyar dolarlık servetiyle Meksikalı 73 yaşındaki Carlos Slim. Slim, geçen sene de Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengini olarak seçilmişti.

İkinciliğe 58 milyar dolarlık servetiyle yatırımcı Warren Buffett yerleşirken, 55 milyar dolar servetiyle tekstil markası Zara'nın sahibi İspanyol Amancio Ortega ise dünyanın en zenginleri listesinde üçüncü oldu.

 

Dünyadaki tüm milyarderlerin servetinin toplamının 5,5 trilyon dolar olduğunun altını çizen araştırma, bu rakamın 2012'de, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya'nın yurt içi gayri safi milli hasılasına eşit olduğuna vurgu yaptı.

Geçen yıl özel sektörün daha da zenginleştiğine vurgu yapan araştırma, 2012'de dünyanın en zengin 10 kişisinin servetlerini, yüzde 22 arttırdığına işaret etti.

Gayrimenkul, telekomünikasyon, medya ve dağıtım sektörlerinin en çok kazandıran alanlar olduğuna dikkati çekildi.

Araştırmaya imza atanlardan Rupert Hoogewerf, aslında dünyadaki milyarderlerin sayısının yaklaşık 3 kat daha fazla olduğunu, ancak zenginlerin genelde kendini gizlediğini belirtti.

Daha önce Forbes dergisi için dünyanın en zenginleri listesini hazırlayan Hoogewerf, bazılarının, yasa dışı yollarla zenginleştiğini dolayısıyla bunu gizleme ihtiyacı duyduğunu, bazılarının da "orta halli" bir profil çizmek için gerçek mal varlığını sakladığını ifade etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar