Kıbrıs

Sennaroğlu, Mehti Eker ile bir araya geldi
Bakanlıktan  yapılan açıklamaya göre,  Sennaroğlu ziyarette yaptığı konuşmada, Ankara’da olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Önder Sennaroğlu, Türkiye’de meydana gelen terör olaylarının kendilerini üzdüğünü ve böylesi olayların son bulmasının en büyük temennileri olduğunu ifade etti.Sennaroğlu, su sıkıntısı yaşayan KKTC için su temin projesinin bir milat olduğunu belirterek, 28 Ekim’de suyun törenle Kıbrıs’a akışını kutlayacaklarını söyledi.

Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkinin dünyada eşi benzeri olmayan iki ülke ilişkisi olduğunu dile getiren Sennaroğlu, her alanda olduğu gibi tarım alanındaki ilişkilerin de çok ileri noktada olduğunu vurguladı.

Gıda güvenliği açısından Türkiye’nin dünyada önemli bir konuma geldiğini de kaydeden Sennaroğlu, bunun kendilerine gurur verdiğini söyledi.

EKER, TARIM VE GIDADA KALİTENİN ÖNEMİNE VURGU YAPTI

Açıklamaya göre, Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehti Eker de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında, KKTC’nin kendileri için taşıdığı öneme vurgu yaptı.

Eker, “Oradaki soydaşlarımızın ve KKTC vatandaşlarının, diğer tüm sektörlerde olduğu gibi gıda ve tarım sektöründe de kaliteli hizmet alması bizim için önemlidir” dedi.

Türkiye ve KKTC teknik heyetlerinin bu kapsamda ayrıntılı olarak görüşeceklerini de belirten Eker, tarımın hayata ait bir sektör olduğunu ve son 12 bin yıllık tarihte tarımın hep var olduğuna işaret etti.

Tarımın insan hayatının temel sektörlerinden biri olmaya devam edeceğini ifade eden Eker, “Tarımı sürdürülebilir kılmak ve hangi coğrafyada yaşıyorsak, coğrafyanın bize sunduğu imkanları en uygun şekilde idame ettirmek gerekir” dedi.

Eker, tarım bakanlarının önemine vurgu yaparak, “Biz bu konularda iki ülke arasında her türlü işbirliğine açığız ve her türlü yardıma da hazırız” ifadesini kullandı.

Mehti Eker, bakanlık olarak geldikleri düzey ve bilgiyi paylaşmaktan mutlu olacaklarını söyledi. Eker, kendileri için ayrı bir öneme sahip olan KKTC’nin de gıda güvenliğine sahip olması için gerekeni yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Başa dön tuşu