Şeherlioğlu: Uçakla bir günde gelip vatandaşlık almaya çalışanlar var - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Şubat 7, 2023
Kıbrıs

Şeherlioğlu: Uçakla bir günde gelip vatandaşlık almaya çalışanlar var

Şeherlioğlu: Uçakla bir günde gelip vatandaşlık almaya çalışanlar var

TIP-İŞ’TEN EYLEM UYARSI… Tıp-İş Sağlık Bakanlığı’na bir süre önce imzalanan protokolü hatırlatarak eylem uyarısında bulundu. Tıp-İş Başkanı Şeherlioğlu: 5 normal hastaya bakıyorsak 25 de vatandaşlık için gelen kişiye bakıyoruz. Bu sorun çözülmezse greve gideceğiz

Vatandaşlık baskısı hastaneyi kilitledi
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi doktorları son bir haftadır vatandaşlık işlemleri yapmaktan normal hastalara bakamaz duruma geldi. Kısa süre önce aynı nedenle greve giden ve hükümetle “Normal hastalara bakıldıktan sonra 15 tane vatandaşlık için gelen kişiye bakılacağı” yönünde protokol imzalayan doktorlar “Yeniden greve gideriz” uyarısı yaptı.
Havadis’e konuşan Tıp-İş Başkanı Doktor Erol Şeherlioğlu, şu anda Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Polikliniği’nde bulunan doktorların vatandaşlık için gelen kişilerin kontrollerini yapmaktan normal hastalara bakamaz duruma geldiğini belirtti. Şeherlioğlu,“Günde 5 normal hastaya bakıyorsak, 25 de vatandaşlık için gelen kişilere bakıyoruz” dedi.


“Baskı var”
Hem siyasiler hem de tanıdıkları tarafından doktorlar üzerinde baskı kurulmaya çalışıldığını ifade eden Şeherlioğlu şu şekilde konuştu:
“Biz baskıya boyun eğmeyeceğiz. Dünyanın hiçbir yerinde vatandaşlıklar için normal hastalara bakılmamazlık yapılmıyor. Bunun nedeni ya hükümetin vatandaşlık vaadini yerine getirip oy toplamak istemesidir ya da seçimin ardından vatandaş olmak isteyen kişilerin vatandaş olamayacağına dair korkusudur. Bize bu konuda her yönden baskı yapılıyor. Bu baskıdan politiğin telefonu kilitlendi.”

“Uçakla bir günde gelip vatandaşlık almaya çalışanlar var”
Şeherlioğlu, hükümete üç dört ay önce vatandaşlıklar konusunda yapılan protokole uyması için çağrı yaptı ve vatandaşlık işlemleri için hastaneye giden ve KKTC’de yaşamayıp bir günde gelip vatandaşlık işlemlerini yapmaya çalışan kişilerinde olduğunu belirtti. Erken seçim kararının alınmasının ardından bu baskının arttığına dikkat çeken Şeherlioğlu şu şekilde konuştu:
“Hükümete imzaladığı protokole uyması için çağrı yapıyoruz. Biz hiçbir baskıya boyun eğmeyeceğiz. Eğer bu baskı devam ederse yine eyleme gideriz. Gerekçe her ne olursa olsun biz bakanla yaptığımız anlaşmaya sadığız.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar