Kıbrıs

Seçme Ve Seçilme Hakkını İstiyor


Duygu ALAN

KKTC vatandaşı Halil Taçan, yaklaşık 3 yıl önce hiçbir gerekçe gösterilmeden kendisinin ve ailesinin seçme ve seçilme hakkının elinden alındığını söyledi.
Seçme ve seçilme hakkının ancak kişinin o ülkenin vatandaşlığından çıkarılması ile mümkün olabileceğini ifade eden Halil Taçan, “Hem halen daha KKTC yurttaşıyız hem de seçme ve seçilme hakkımız yok. Bu nasıl bir uygulama ve nasıl bir çelişki” dedi.
Taçan, “Hükümete çağrıda bulunuyorum. Lütfen seçme ve seçilme hakkımızın ne gerekçe ile ve hangi makam tarafından elimizden alındığı araştırılsın. Ben ve ailem bu ülkenin evladı. Bu ülkenin vatandaşı olarak en doğal hakkımız olan seçme ve seçilme hakkımızın geri verilmesini istiyoruz” dedi.“Kendi ülkeme turist olarak geliyorum”
Güney Kıbrıs’a göç ettikten sonra KKTC’ye yeniden ilk kez sınır kapılarının açıldığı 2004 yılında giriş çıkış yaptığını kaydeden Halil Taçan, başından geçenleri Havadis’e anlattı.
“Uzun zaman Güney Kıbrıs’ta çalıştım. Geçmişte Güney Kıbrıs’ta çalışan Kıbrıslı Türkler, önce sivil işlerden izin almak zorundaydı. 2001 yılında, sivil işler benim Güney Kıbrıs’a gidip işlemem için iznimi kesti. Ben de bu duruma oldukça kızdım ve evime gidip, çocuklarımı, eşimi de yanıma alıp Güney Kıbrıs’a gittim. Oraya da yerleştim. Güney’e göç ettikten sonra KKTC’ye ilk kez sınır kapılar açıldıktan sonra 2004 yılında giriş yaptım. Halen Güney Kıbrıs’ta ikamet ediyoruz ve ne garip ki halen KKTC yurttaşı olmamıza rağmen ülkemize her defasında KKTC kimlik kartı ile ancak turist olarak giriş yapıyoruz.

“Hakkımızı geri istiyoruz”
“Yaklaşık 3 yıl önce dönemin hükümeti tarafından benim ve ailemin seçme ve seçilme hakkı elimizden alındı. Biz bunu gazeteden öğrendik. Ancak ne bir gerekçe gösterildi ne de bu kararın hangi makam tarafından alındığı tarafımıza bilgilendirilmedi. Eğer suçumuz Güney Kıbrıs’a yerleşmekse, böyle bir nedenden ötürü bu tür bir yasak getirilmesi çok saçma. Çünkü ben KKTC vatandaşıyım ve yakın geçmişte KKTC kimlik kartım üzerinden trafik cezasına çarptırıldım, ödedim. Bir ülkenin vatandaşlığından çıkarılmadıkça kişi seçme seçilme hakkına sahiptir. Kıbrıslı Türk olup da ömrünün tümünü Türkiye’de geçiren ancak seçim zamanlarında uçaklara gemilere binip, ülkeye giriş yapan oyunu kullananlar var. Neden onlara da aynı uygulama yapılmıyor. Benim hükümetimizden isteğim bu konuyu araştırsın ve gerek benim gerekse ailemin seçme ve seçilme hakkı bizlere geri verilsin.”Başa dön tuşu