Kıbrıs

Seçim propaganda süreci başladıYüksek Seçim Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, seçimlere katılan siyasal partiler ve bağımsız adaylar bugünden itibaren duvar ilanı asmakta, el ilanı ve her türlü matbua dağıtmakta serbest; Oy verme gününden önceki gün saat 18.00’den sonra ilan, beyanname, genelge, açık mektup ve her çeşit propaganda niteliği taşıyan matbuanın dağıtılması, yapıştırılması, asılması ve satılması ise yasak olacak.
Oy pusulası örnekleri her zaman dağıtılabilecek ancak, propaganda için kullanılan duvar ilanları ile el ilanları ve diğer her türlü matbua üzerinde, Türk Bayrağı, KKTC Bayrağı, dini ibareler, Arap harfleri ile yazılar bulundurulamayacak.Siyasal Partilerin ve Bağımsız Belediye Başkan adaylarının propaganda için duvar ilanları, şehir ve kasabalarda İlçe Seçim Kurullarınca, köylerde ise köy ihtiyar heyetlerince gösterilecek yerlere asılacak.

Açıklamaya göre, Bağımsız Muhtar ve İhtiyar Heyeti Üyeliği adaylarına, talep etmeleri halinde, şehir ve kasabalarda ilgili İlçe Seçim Kurulları tarafından, köylerde köy ihtiyar heyetleri tarafından duvar ilanı asmak üzere yer tespiti yapılacak, Bağımsız Muhtar adaylarının ve İhtiyar Heyeti Üyeliği adaylarının duvar ilanları, masraflarını kendilerinin karşılayacağı portatif (taşınabilir) panolar üzerinde teşhir edilecek.

Adaylar ve Siyasal Partiler, özel araçlarına ve özel taşınmaz mallarının cam, pencere ve kapılarına iç taraftan olmak koşulu ile duvar ilanları asmakta serbest olacak.

Açıklamada şöyle denildi:

“Talep eden her siyasal partiye ve her bağımsız belediye başkan adayına, aynı ölçüde saha verilir ve şehir ve kasabalarda, ilçe seçim kurulları, köylerde muhtar ve ihtiyar heyetleri tarafından o bölgede seçime katılan siyasal partiler ve bağımsız belediye başkan adaylarından başvuranların temsilcileri önünde ad çekme ile bunların o sahadaki ilânlarının yer sırası saptanır; Gösterilen yerlerden başka herhangi bir yerde ilân asılması, yapıştırılması veya teşhiri yasaktır.”

SEÇİM TAKVİMİ

Yerel Kuruluş Organları Genel Seçim takvimine göre, yarın oy usulalarının düzenlenmesi için Yüksek Seçim Kurulu’nda ad çekme yapılacak. 8 Haziran ise, Siyasal Partilerin BRT’de propaganda yapmak için Yüksek Seçim Kurulu’na dilekçe vermelerinin son günü. Yüksek Seçim Kurulu tarafından BRT konuşmaları için yayın zaman ve sıra saptanması 9 Haziran’da yapılacak ve aynı gün BRT konuşmaları için ad çekilecek. 9 Haziran aynı zamanda Sandık Seçmen Listeleri’nin tamamlanmasının da son günü.

14 Haziran, seçimler ile ilgili kamuoyu yoklama ve araştırmalarının yayımlanmasının; 26 Haziran da seçmen kartlarının dağıtılmasının son günü. 28 Haziran’da Seçim propagandası sona erecek ve 29 Haziran’da oy verilecek.

PARTİLER ŞÖLEN DÜZENLİYOR

Bu arada siyasal partiler, seçim propaganda sürecinin başlaması ile birlikte etkinlikler düzenliyor.

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) yerel seçimlere yönelik olarak bu akşam şölen düzenleyecek. Sarayönü’nde düzenlenecek şölene CTP-BG’nin yerel seçimlerde 26 belediyede gösterdiği belediye başkan adayları bir araya gelecek.

CTP-BG’den yapılan açıklamaya göre, etkinlik saat 19.30’da başlayacak. Müzik grupları Soundband ve Niyal Öztürk’ün sahneye çıkacağı şölende CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk birer konuşma yapacak.

“Yıldızlı Belediyeciliği” anlatan bir tanıtım filminin de gösterileceği şölende adaylar teker teker kürsüye çağrılacak ve onlara “Yıldızlı Belediyeler Mutlu Kentler” rozetleri takılacak.

UBP ÜÇ İLÇEDE ŞÖLEN

Ulusal Birlik Partisi (UBP) de, adaylarını tanıtmak amacıyla şölenler gerçekleştirecek.

Gazimağusa İlçe Başkanlığı Aday Tanıtım Gecesi bu akşam Gazimağusa Beach Club’da saat 20:00’de başlayacak. Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa İlçe Başkanlığı, Resmiye Canaltay başkanlığında, Genel Başkan Hüseyin Özgürgün’ün de katılacağı organizasyonla Gazimağusa ilçesine bağlı 8 bölgenin Belediye Başkan adayları ve Belediye Meclis üyelerinin tanıtımı yapılacak.

UBP’den yapılan açıklamaya göre, geceye UBP’nin destek vereceği Bağımsız Belediye Başkan adayları da katılacak.

UBP İskele İlçesi de bu akşam, saat 19,30 ‘da İskele Açık Hava Düğün Salonu’nda düzenlenecek Aday Tanıtım Şöleni’nde İskele Belediyesi, Büyükkonuk Belediyesi, Mehmetçik Belediyesi, Yenierenköy Belediyesi ve Dipkarpaz Belediyesi başkan ve belediye meclis üyesi adaylarını tanıtacak.

UBP Güzelyurt Belediye Başkan Adayı Mahmut Özçınar ile Meclis Üyesi adaylarının tanıtılacağı ve 2014-2018 dönemini içeren projelerin sunumunun yapılacağı “Büyük Güzelyurt Buluşması” konseptli tanıtım gecesi ise yarın akşam saat 20.00’de Amfi Tiyatro-Güzelyurt Festival Parkı’nda yer alacak.

DP-UG DE ŞÖLEN DÜZENLEYECEK

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) de, Girne Belediye Başkan ve Meclis Üyesi adaylarını tanıtacağı ve belediyecilik vizyonu ile projelerini kamuoyu ile paylaşacağı bir tanıtım kokteyli düzenleyecek.

DP-UG’den yapılan açıklamaya göre, yarın akşam saat 19.00’da Colony Hotel, The House Restaurant bahçesinde gerçekleşecek tanıtım kokteylinde DP Ulusal Güçler Girne Belediye Başkan Adayı Başak Tekerek ve Girne Belediye Meclis Üyesi adayları belediyecilik vizyonlarını ve projelerini kamuoyuna sunacak.

TDP SEÇİM OFİSİ AÇILIŞI

Öte yandan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Belediye Başkan Adayı Mehmet Harmancı da bu akşam saat 19.00’da Lefkoşa’nın Osman Paşa Caddesi’nde seçim ofisi açacak.

Başa dön tuşu