Seçim bütçesine katkı için biriyle mi anlaştılar? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 6, 2022
Kıbrıs

Seçim bütçesine katkı için biriyle mi anlaştılar?

Seçim bütçesine katkı için biriyle mi anlaştılar?

MAL VARLIĞI DİKKAT ÇEKİYOR… Özelleştirme programına alınan Eti Teşebbüsleri Ltd., 20 Mart Cuma günü gerçekleşecek pazarlık usulü açık artırma ile elden çıkıyor. KKTC’de uzun yıllar piyasa dengesini sağlayan Eti’nin elindeki ciddi mal varlığı özelleştirmeyi önemli kılıyor

BORCU DA VAR… Eti Müdür Vekili Memduh Vaiz, Eti isminin özelleştirme ile yaşatılacağını söyledi. Mal varlığı yanında şirketin borcu olduğuna dikkat çeken Vaiz, “60 personel var, 44 tanesi devlette istihdam ediliyor. 14 personel ise ihale sonrası da şirkette kalmak istiyor” dedi


DENKTAŞ’IN TEPKİSİ BÜYÜK… DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, ihale şekline bakıldığında, Eti’nin peşkeş çekileceği endişesi yaşadığını söyledi. Daha ileri giden Denktaş, “Belli ki UBP’de seçimi finanse edecek bir iş adamı bulundu” iddiasını ortaya attı

 

Gizem ÖZGEÇ-Kıbrıs Türk ekonomisine yıllarca büyük katkılar koyan ve KKTC’nin öz varlıklarından olan Eti Teşebbüsleri’nin özelleştirilmesi için son haftaya girilirken, peşkeş söylentileri de ortalıkta dolanıyor.
1973 yılında kurulan ve Kıbrıs Türkü için önemli değerlerden biri olan Eti Teşebbüsleri Ltd. Şirketi’nin Özelleştirme Yasası kapsamında elden çıkarılması bazı sendikaların da tepkisini topladı. Cuma günü hisse satışı için açık artırma yapılacak. Ancak sürecin aceleye getirilmesi ve ihale süresinin kısa tutulması çeşitli şaibelere yol açtı. İhale için teklif verme süresinin 10 gün gibi kısa bir süre ile kısıtlı tutulması, Kıbrıs Türklerine “oynana yeni bir oyun” olarak algılandı.
Artık satışına gün sayılan Eti’nin çalışana devredilmesi düşünülmüştü. Ancak sendikanın ve çalışanın talebine karşın hükümet bu düşüncesinden vazgeçti. Maliye Bakanlığı tarafından satışı için ihaleye çıkılan Eti Teşebbüsleri için teklif süresi 20 Mart Cuma günü sona eriyor.

Denktaş: Seçim bütçesine katkı için biriyle mi anlaştılar?
Demokrat Parti Başkanı Serdar Denktaş, hisselerin satışa çıktığını, devletin hissedar olduğu gibi vatandaşların da hissedar olduğunu ancak bu satıştan haberdar olmadıklarını kaydetti. Eti için bir alt rakam konmadığını ve katılım bedelinin de belli olmadığını dile getiren Denktaş, şunları kaydetti:
“Teklif verecekseniz, verilecek teklifin yüzde beşi kadar mektup getirin deniyor. Bankaya gittiğimde beş liralık teminat mektubu isteyeceğim. Değer yükseldikçe rakama göre bu artacak. Daha teklif verilmeden bile mektup ile vereceği teklif belli olacak. Bu da fesat karışacağının en büyük tespitidir. İhale için on iki gün süre verildi. Bu işin acelesi nedir? Neden bir aylık süre tanınmadı ya da seçimlerin içinde bu yapılıyor? Burnumuza pis kokular geliyor… Acaba seçim bütçesine katkı için biri ile mi anlaştılar sorusu aklımıza geliyor. Bu nedenle sürecin seçimden sonraya taşınmasını istiyoruz. Bıraksınlar doğru dürüst bir şartname ile çıkılsın.”

Gökbörü: Ercan için usul neyse Eti için de öyle olacak
Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Selim Gökbörü, Eti için hisse satışının 20’sinde yapılacağını söyledi ve “Ercan Havalimanı için işlem nasıl olduysa, hisse senedi olarak Eti’nin de canlı yayında satışı yapılacak. Bu Özelleştirme Yasası altında gerçekleştirilecek. Herkesin huzurunda, teklifler açılacak ve değerlendirilecek” dedi.

Vaiz: Eti yaşamaya devam edecek

Eti Teşebbüsleri Ltd. Genel Müdür Vekili Memduh Vaiz ise, özelleştirme yapılsa da günün sonunda Eti’nin yaşamaya devam edeceğini söyledi.
Bugün Eti’de 60 kişinin çalıştığını, bunların 44’ünün devlete geçme yönünde isteği bulunduğunu ancak seçim yasakları olduğu için 7 Nisan’dan sonra kaydırılma olacağını belirtti.
Diğer 14 kişinin ise ihaleyi kim alacaksa şirkette çalışmak istediğini dile getiren Vaiz, şirketin borçları ile mal varlıklarının ise birbirini karşıladığını belirtti.

Boransel: Zemin çoktan hazırdı, elde bir şey kalmadı ki
Bank-Sen Başkanı Zübeyir Boransel, Eti’nin özelleştirilme sürecinin şimdi başlamadığını, zaten Eti’nin elinde kalan bir şey olmadığını söyledi. Boransel, her şey için zamanında zemin hazırlandığını, zaten son olarak Ercan Havalimanı’nın özelleşmesi ve Duty Free’lerin elden çıkmasıyla Eti’nin yeterince zora duruma düştüğünü kaydetti. Boransel konuyla ilgili şunları dile getirdi:
“Biz çalışanlar olarak Eti’nin çalışanlara devrini istedik. Duty frerler kalmış olsaydı, bugünkü 60 kişi kendi kendini götürürdü. O zaman şaibelere de fırsat verilmezdi. Ancak şimdi ihaleye çıkıldı. Teklif kabule ediliyor. Personele vermekten vazgeçtiler. Personelin 41 kişisini devlete alacaklar diye sözleri var. Ben buna da inanmıyorum.”
Boransel, Eti’nin mal varlığının daha önce 6 milyon olarak belirlendiğini, mevcut borcunun da bu civarda bir rakam olduğunu belirtti.

Bakanlığın duyurusu
KKTC Maliye Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayınlanan duyuru şöyle:
İhale No: 018/2013
Kurum: Para Kambiyo ve İnkişaf San. İşleri D Müd.
İşin Konusu: Eti Teşebbüsleri Ltd.’deki, TCM Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı’na ait, %98.94 oranındaki, 22,156,733,863 adet hissenin satışı için teklif kabul edilir.
Kapanış Tarihi: 20/03/2013 10:00
Şartname Bedeli: 500 TL+KDV

Not:
1- İhaleye teklif verenler şartnameye göre istenen belgeleri eksiksiz olarak teklifleri ile birlikte verecektir.
2 – Geçici teminat miktarı ihale teklif bedelinin %5’tir. Teminatsız teklifler dikkate alınmayacaktır.
3- Geçici teminat olarak; 41/2001 sayılı Merkez Bankası Yasası altında kurulmuş olan bankaların verecekleri en az 90 (doksan) takvim günü vadeli Banka Teminat Mektubu, KKTC Maliye Bakanlığı Gelirler Veznesi’ne teminatın nakit olarak yatırıldığını gösteren makbuz, geçerli olacaktır.
4- Geçici teminat süresi en az 90 (doksan) takvim günü olacaktır. (İhalenin kapandığı tarihten itibaren)
5- Verilecek teklifler, şartnamede belirtilen para cinsi üzerinden olacaktır.
Şartname İrtibat Numarası: 22 83 116
Şartname Temin Edilebilecek Kurum:
Para Kambiyo ve İnkişaf San. İşleri D Müd.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar