Saygısızca ve insanlık dışı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 4, 2023
Kıbrıs

Saygısızca ve insanlık dışı

Saygısızca ve insanlık dışı

İSTEĞİ REDDETTİ… Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün kendisinden “usule uygun olmayan” bir talepte bulunduğunu, reddettiği için de, tüm üniversite rektörlerine Ercan’da uygulanan VIP hizmetinin kendisine uygulanmadığını açıkladı

KABUL EDİLEMEZ… Hüseyin Özgürgün’ün DAÜ Rektörü Prof. Dr. Öztoprak’a yönelik kişisel tutumundan kaynaklanan sorunun en kısa zamanda giderilmesi ve KKTC’nin en büyük ve en köklü üniversitesi konumunda bulunan DAÜ’nün rektörüne karşı yapılan bu saygısızlığı ve insanlık dışı davranışı kınandı


DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, bir süre önce, kişisel bir isteğini reddettiği Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün, Ercan VIP Salonu’nu kullanmasına izin vermediğini belirterek bu durumu eleştirdi. Tüm rektörlere yapılan uygulamanın, kendisi için uygulanmamasını eleştiren Öztoprak, bu durumun saygısızca ve insanlık dışı olduğunu vurguladı.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı kararına bağlı olarak uygulaması yapılan Ercan Havalimanı VIP giriş ve çıkış işlemleri konusunda yaşanan sıkıntılarla ilgili Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Rektörlüğü bir açıklamada bulundu.
Üniversite rektörleri için KKTC Bakanlar Kurulu kararnamesi ile uygulanan Ercan Havalimanı VIP giriş ve çıkış prosedürlerinin, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Y. Öztoprak için uygulanmadığı belirtilen açıklamada, bu konuya bir anlam verilemediği ve bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiği ifade edildi.

“Dönüm noktası usulsüz istek”
KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün geçtiğimiz aylarda kendisinden usulsüz bir istekte bulunduğu, ancak üniversite mevzuatına uymadığı gerekçesi ile bu isteğini geri çevirmek durumunda kaldığını belirten DAÜ Rektörü Prof. Dr. Öztoprak, söz konusu dönemden itibaren üniversite tanıtımı ve öğrenci akışı ile ilgili yapmış olduğu yurt dışı seyahatlerinde, Ercan Havalimanı VIP giriş ve çıkış uygulamalarında problemler yaşandığını kaydetti.

Sakatlığı da göz önünde bulundurulmadı
DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Y. Öztoprak bilindiği üzere bir süre önce aşil tendonu operasyonu geçirmişti.
Açıklamada son yaşanan olay şöyle aktarıldı:
“29 Mayıs-1 Haziran 2013 tarihleri arasında Afrika Kalkınma Bankası ve Bakanlar Toplantısı davetlisi olarak ve aynı zamanda DAÜ’nün tanıtımı ve öğrenci akışına katkıda bulunabilmek amacıyla Fas’a yapacağı seyahatte, rektör Prof. Dr. Öztoprak’ın ayağındaki sakatlık da göz önünde bulundurularak, refakatçi ile birlikte Ercan Havalimanı VIP Salonu’nun kullanılabilmesi konusunda KKTC Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yazı ile onay talep edildiği, ancak söz konusu sakatlığa rağmen DAÜ Rektörü’nün ve refakatçisinin bu talebi de reddedilmiştir.”

Uygulama kişisel
DAÜ Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada, KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün DAÜ Rektörü Prof. Dr. Öztoprak’a yönelik tamamıyla kişisel tutumundan kaynaklanan bu sorunun en kısa zamanda giderilmesi ve KKTC’nin en büyük ve en köklü üniversitesi konumunda bulunan DAÜ’nün rektörüne karşı yapılan bu saygısızlığı ve insanlık dışı davranışı kınayarak son verilmesi temennisinde bulundu.
Prof. Dr. Öztoprak, KKTC Bakanlar Kurulu kararları doğrultusundaki hakların DAÜ Rektörü için de geçerli olduğunu ve bunun değiştirilemeyeceğini ifade etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar