Kıbrıs

Savaşan: 20’den fazla ülkeyle sağlık turizmi anlaşması yapılacağını açıkladıKıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan, KKTC’nin yirminin üzerinde ülkeyle, sağlık turizmi alanında işbirliği anlaşması imzalayacağını açıkladı.
Kıbrıs Sağlı Turizmi Konseyi’nden verilen bilgiye göre, Konsey 22’nci Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı-EMİTT’e katıldı.Savaşan, 100’den fazla ülkeden turizm profesyonelini İstanbul’da bir araya getiren EMİTT’in Kuzey Kıbrıs açısından çok büyük bir öneme sahip olduğunu, Fuar’a birçok ülkeden sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren 300’den fazla kuruluşun da katıldığına dikkat çekti.

“Balkan ülkeleri, Hindistan, Endonezya, Filipinler, İtalya, Bulgaristan, Birleşik Krallık, Ürdün, Bahreyn başta olmak üzere yirmiye yakın ülke ile Kuzey Kıbrıs arasında sağlık turizmi alanında karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesine yönelik anlaşmanın imzalanacağını” belirten Ahmet Savaşan, Emitt’in Kuzey Kıbrıs’ın turizm ürünlerinin Dünya’ya tanıtılmasında ve yeni iş fırsatlarının yakalanmasında olağanüstü bir fırsat sunduğunun altını çizdi.

Bugün, sağlık hizmeti ile eş zamanlı tatil yapmak için yurt ülke dışına seyahat edenlerin 30 milyonu aştığını kaydeden Savaşan, bu sektörün büyüklüğünün 150 milyar dolardan fazla olduğunu belirtti.

SEKTÖRÜN AMACI ÜLKEDE TURİZM GELİRLERİNİ ARTIRMAK…

Ülkenin döviz gelirlerinin yarısına yakınının turizmden geldiğini, 2017’de turizm gelirlerinin 700 milyon ABD doları,  eğitim turizmi kapsamında elde edilen gelirlerin 700 milyon ABD doları, toplamının 1.4 milyar ABD doları olduğuna dikkat çeken Savaşan,  Turizm Bakanlığı’nın projeleri, Türkiye’nin katkıları, çeşitlendirilen turizm ürünleri sayesinde 2018’in iyi geçeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Ahmet Savaşan, “EMİTT’teki hedefimiz turizm bakanlığı şemsiyesi altında KITSAB, KITOB, Sağlık Turizmi Konseyi ve sektörün diğer bütün paydaşlarıyla birlikte ülkemizi tanıtmak ve mevcut kitle turizmi faaliyetleri yanısıra sağlık turizmi başta olmak üzere alternatif turizm ürünlerimizi pazarlayarak ülkemizdeki turizm gelirlerini artırmaktır” dedi.

 

Başa dön tuşu