Savaş tazminatı zengin etti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
Dünya

Savaş tazminatı zengin etti

Savaş tazminatı zengin etti

İngiltere, devletten aldığı 320 bin sterlinlik (yaklaşık 870 bin TL) tazminatı işleterek milyoner olan bir savaş gazisini konuşuyor. Afganistan gazisi Ben McBean bugün 2 milyon sterlini bulan serveti hakkında, "İnsanlar beni uyuşturucu kaçakçısı ya da futbolcu sanıyor" dedi.

McBean, 2008'de mayına basarak sol kolunu ve sağ bacağını kaybetti. Savunma Bakanlığı'ndan aldığı tazminat hayatını değiştirdi. İngiliz gazi, tedavi masrafları için aldığı 320 bin sterlinlik tazminatla önce ailesine 25 odalı bir ev satın aldı. Ben'in şu anda 2 milyon sterlin değerinde (5.3 milyon lira) gayrimenkulu var. Bir yandan da 'motive edici konuşmacı' olarak kariyer yapan Ben, banka ve futbol takımlarıyla çalışıyor. Bu kurumlar arasında Chelsea Futbol Klübü de var.
Ben, hızlı iyileştiğini söylüyor. Öyle ki, mayına bastıktan bir yıl sonra protez bacaklarıyla Londra Maratonu'na katıldı. 13 mil koşup 11 bin kişiyi geride bıraktı.
Ancak 'milyoner gazi'nin hayatı, savaşın acılarından tümüyle arınmış değil. 25 yaşındaki genç karşı cinsle ilişkilerinde zaman zaman sıkıntı yaşıyor: "Bır kızla dışarı çıktığımda, ona neden kendi bifteğimi kesemediğimi ya da yalnızca bir elimle içki taşıyabildiğimi anlatmam gerekiyor. Bu bana çok zor geliyor."


KAYIP ASKER 33 YIL SONRA BULUNDU
Soğuk savaş sırasında Afganistan'daki Sovyet işgalinde izi kaybedilen bir Rus askeri, tam 33 yıl sonra ortaya çıktı. Cephede yaralanan ve bölge halkının yardımı ile iyileşen Özbek kökenli Rus askeri Başretdin Çekimov, Şeyh Ahmed kimliğiyle, Afganistan'ın Herat eyaletinde ortaya çıktı. Rus haber ajansı Ria Novosti'nin haberine göre Çekimov, burada aktarlık yapıyor. Ancak Çekimov'un Rusça'yı tümüyle unuttuğu ortaya çıktı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar