Sarkisyan'a 'kumarbaz' sorusu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 23, 2024
Dünya

Sarkisyan’a ‘kumarbaz’ sorusu

Sarkisyan'a 'kumarbaz' sorusu

Ermenistan'da ABD doğumlu Raffi Hovanisyan'ın liderliğini yaptığı liberal etiketli muhalif "Miras" partisi üyesi Zaruhi Postanciyan, Sarkisyan'ın AKPM genel kurulunda yaptığı konuşma sonrasında söz alıp kendisine beklenmedik bir soru yöneltti ve Avrupa'da bir kumarhanede 70 milyon Euro kaybettiğine dair iddiayı cevaplamasını istedi.

Soru karşısında şaşıran Sarkisyan, "Kumarhane iddiası sizin hayalinizin ürünü. Ben hayatımda kumarhaneye gitmedim, kumar da oynamam. Zaten 70 milyonum da yok, bulursam size de acılarınızı gidermek için veririm, merak etmeyin" cevabını verdi.
Sarkisyan AKPM genel kurulunda Türkiye'yle ilişkiler ve Dağlık Karabağ sorununa da değindi. Türkiye ile ilişkileri düzeltme çabalarının "başarısızlıkla sonuçlandığını" söyleyen Ermeni lider, gerekçe olarak "Türkiye ilişkileri düzeltmeye hazır değildi sanırım" ifadelerini kullandı.
Sarkisyan, iki ülke arasında imzalanan protokollerin Türk parlamentosu tarafından onaylanmadığını, Türkiye'nin kısa vadede bu belgeleri onaylamayacağını, ilişkilerin de bu yüzden düzelmediğini savundu. Sarkisyan, Türk hükümetinin son zamanlarda yaptığı bazı önerileri de "uluslararası toplumu yatıştırmaya yönelik girişimler" olarak değerlendirdi. Ermeni lider Türkiye'den hiçbir zaman toprak talebinde bulunmadıklarını da öne sürdü.


Suçu Azerbaycan'a attı
Sarkisyan, Dağlık Karabağ sorununda da tüm suçu Azerbaycan'ın üzerine attı. Ermenistan'ın barışçıl çözüm istediğini, "yapay engeller ürettiğini" söylediği Azerbaycan'ın ise sorunu güçle çözmeye çalıştığını savundu. Dağlık Karabağ'ın bir "Avrupa toprağı" olduğunu ifade eden Sarkisyan,  Avrupa Konseyi'ne bölgedeki Ermeni yönetimiyle ilişkiye geçmesi çağrısında bulundu.
Ermenistan bu yıl Mayıs-Kasım ayları arasında Avrupa Konseyi dönem başkanlığı yapıyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar