Sanayi Odası genel kurulu yapılıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Kıbrıs

Sanayi Odası genel kurulu yapılıyor

Sanayi Odası genel kurulu yapılıyor

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın 27. Olağan Genel Kurulu bugün yapılıyor.

Açılışında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı’nın konuştuğu genel kurul, oda binasında yer alıyor.


Çok sayıda Sanayi Odası üyesinin katıldığı genel kurulda, bazı müsteşarlar, daire müdürleri, kurum ve kuruluş temsilcileri de hazır bulundu.

Sanayi Odası 27. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, istikrarlı büyüyen bir ekonomi arzusunu ifade ederek Oda’nın çabalarını memnuniyetle izlediğini söyledi.

Kıbrıs sorununa da değinen Eroğlu, müzakerelerin başlaması ve bir anlaşmayla sonuçlanmasının ana hedefleri olduğunu vurgulayarak, “Eğer ucu açık müzakereler yıllarca devam ederse, yeni nesiller statükoyu benimser hale gelir. BM parametrelerine uygun görüşmelerin başlamasını ve sonuçlanmasını istiyoruz. Süreç uzadıkça sonuç almak zorlaşır” dedi.

Yönetim kurulu için Ali Çıralı ve Hasan Onalt’ın başını çektiği iki grubun yarıştığı Sanayi Odası Genel Kurulu’nda eski başkanlardan Eren Rifat Ertanın, Atatürk ve şehitler için saygı duruşunda bulundu.

Daha sonra Hellim Denetleme Kurumu ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, bugüne kadar yapılan denetimlerden geçen Akgöl Sütçülük, Gıda ve Paketleme Sanayi; Özlem Akay Süt Mamülleri ve Kooperatif Süt Fabrikası temsilcilerine belge takdim etti.

HELLİM TESCİLİ… KUZEY KIBRIS VE TÜRKİYE’DEN SONRA HEDEF AB…

Oda Başkanı Çıralı, hellimin coğrafi tescilini hem Kuzey Kıbrıs, hem Türkiye’de yaptırdıklarını hatırlatarak AB’de de tescil için mücadelelerinin devam ettiğini vurguladı.

Çıralı, hellimin geleneksel özellikleri korunarak üretimin devamını ve gelecek nesillerce de üretimin sürdürülmesini amaçladıklarını kaydederek, tescil çalışmasını hem kültürel özelliklerini korumak, hem de uluslararası alanda avantaj elde etmek için yaptıklarını söyledi.

YILSONUNA DEK TÜMÜ DENETLENECEK

Tüm paydaşları ortak ederek Hellim Denetleme Kurulu’nu oluşturduklarını belirten Ali Çıralı, hellim üretim fabrikalarındaki denetimlerin devam ettiğini, yılsonuna dek tüm üreticilerin denetlenerek belgelendirilmesini hedeflediklerini; denetimlerde hem coğrafi tescile uygunluk hem de mikrobiyolojik denetim yapıldığını anlattı.

3 FİRMA DA UYGUN BULUNDU

Çıralı, kurulun oluşmasından sonra bugüne dek denetim yapılan 3 firmanın tümünün uygun bulunarak belge almaya hak kazandığını da açıkladı.

Daha sonra Genel Kurul Divanı Musa Sönmezler başkanlığında, Ahmet Ogan ve İbrahim Özcan’dan oluşturuldu.

Toplantıda, Oda Başkanı Ali Çıralı ve konukların konuşmasından sonra ara verildi.

Genel kurulda daha sonra karar tasarıları, faaliyet ve mali raporlar görüşülecek ve yeni yönetim kurulu için seçim yapılacak.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar