Köşe Yazarları

SALAMİS’TE ERKAN ERZURUMLU RÜZGARI


11 Ağustos Perşembe akşamı Salamis Antik Tiyatro’nun o büyülü atmosferi tam bir müzik ziyafetine sahne oldu. Programına her yıl bir Kıbrıslı müzisyen dahil eden Gazimağusa Belediyesi bu yıl seçimini Erkan Erzurumlu’dan yana kullandı. Doğrusu Salamis Antik Tiyatro’da sahne almak ve orada kendi bestelerini sunmak sanırım ki her müzisyenin hayalidir. Ülkemizin müzikteki yüz akı isimlerinden Erkan Erzurumlu seçimi Kıbrıs’ta müziğin çıtasının yükselişinin de bir sunumuydu aslında bizlere. Kıbrıs’ın harika çocukları o gece abilerinden aldıkları bayrağı çok yükseğe taşıdıklarını gösterdiler. Performansları büyüleyici idi. Erkan Erzurumlu gitarı ile muhteşem bir performans sergilerken o gece orada olmanın gururunu yaşattı bize.
Ne yalan söyleyeyim toprak bağından mıdır, adalı oluşundan mıdır nedir bu yıl benim için en güzel konser oldu Erkan’ın konseri. Müziğin arındırıcı gücü, bir başka dünyada bir başka zamanda kendimle buluşmamı sağladı. Genel seçimlerin propagandaları sürerken özellikle de her gün Kıbrıs kültürü, emek, sanat gibi konularda ahkam kesen daha çok kişiyi orada görmeyi umardım. Yıllardır Yeniboğaziçi Pulya Festivali’nde Kıbrıslı müzisyenler ile alakalı nerdeyse çırpındık. Şimdiye kadar Kıbrıs’ın müzikteki önemli temsilcilerinin büyük bir kısmını da konserlere çıkardık. Kendi bestelerimizin çalındığı geceler düzenledik. Bu sürede çok şey öğrendim. Çok sevindim, çok üzüldüm. Kendi müzisyenimi, müziğimi, insanımı daha iyi tanıdım. Öz eleştiri yaptım, hem müzisyenlerle hem de seyircilerle ilgili. Bu yıl bu çalışmalarda hevesim kırılmış bir halde olsam da yine omuz vermeye devam ediyorum.
Erkan Erzurumlu’yu 2 yıl önce festivalimizde Dirth Beat Grubu ile ağırlamıştık.  Büyük konserlere çıkan pek çok genç sanatçının önce Yeniboğaziçi Pulya Festivali’nde konsere çıkmaları benim için anlamlıdır. Yeniboğaziçi Pulya Festivali’ndeki çalışmalarım bana çok tecrübe kazandırdı. Uzaktan isimlerini ve müziklerini bildiğim bazı müzisyenlerin sahneye disiplinsiz bir şekilde çıktıklarını, konsere çıkarken bir bar havasında davrandıklarını, hazırlıksızlıklarını ve benim yaşadığım hayal kırıklıklarını anımsadım. Bunun tam tersine Kıbrıslı bazı müzisyenlerin yıllarca her sahneye çıkacağındaki disiplinini, hazırlığını, kendine ve dinleyiciye saygısını, müziğe yaklaşımını… Evde oturup bazı konular hakkında ahkam kesmek başka, bizzat aralarına katılıp yakından bakmak daha başkaymış. Ben bu konu ile ilgili çok dersler aldım.


Ve Erkan… Önceleri Kıbrıs’ta döneminin önemli müzisyenlerinden Turgay Erzurumlu’nun oğluydu. Sonra armut dibine düştü ve boynuz kulağı çoktan geçti. Şimdi artık babası “Erkan Erzurumlu”nun babası olmanın gururunu yaşıyordur eminim. (Elbette Tolga Erzurumlu’nun da). Artık Erkan bayrak yarışında çoktan bayrağı çok ötelere taşımıştır. Elbette babasının yaptığı seçkin müzik, gitardaki mahareti onda bir zemin oluşturmuştur ama geçen gece izlediğimiz Erkan gitardaki ustalığı, sahne duruşu, karizması, yaptığı besteler, çaldığı seçkin eserler, Kıbrıs şarkılarını kendi tarzında yorumlaması ile o geceye gelenleri büyülemiştir. Onun yeri artık büyük kalabalıkların önü olmalıdır.Bizlere ise onlara Facebook’ta sahte destek yerine gidip alkışlamak düşer. Seçim, rozet koşturmalarına ara verip bu ülkenin yüz akı isimleri alkışlamayı düşünen Kıbrıslıların (özellikle) daha çok olmasını arzulardım ben.
O gece alkışlamaya gelen isimler arasında şarkılarıyla büyüdüğümüz efsane Sıla 4’ün efsane müzisyenleri Erdinç Gündüz ve Aydın Kalfaoğlu, yine müziğin harika çocukları Kutrafalı kardeşler yani Cahit ve Fuat Kutrafalı, müzikte gümbür gümbür gelen genç yetenek Mustafa Gürkan, Mağusa’nın müzik emekçileri Hakkı Atarkan, Zeki Öztürk, Turgut Karagil, yine Kıbrıs’ın önemli müzisyenlerinden Osman Cankoy ve eğer uzaktan yanlış görmediysem ünü sınırları aşan, müthiş sanatçı Okan Ersan müzisyen olarak alkışlamaya gelen isimlerden bazılarıydılar.  
Erkan Erzurumlu ve grup üyeleri Tolga Erzurumlu, Oytun Ersan, Güner Özalp, Oytun Küskü ve Kasım Eryurt konseri izleyenlere tam bir müzik ziyafeti sundular. Orkestradaki bütün isimler birbirinden değerli ve yetenekliydiler. Repertuarda olan Kıbrıs müzikleri özellikle de Sıla 4’ten “Al Yemeni Mor Yemeni” ve Kıbrıs şarkılarından “Gelin Karşılama Havası”nı kendi düzenlemeleri ile sunmaları, Kasım Eryurt’un kemanı ile bu şarkılara yaptığı katkı müthiş bir tat oluşturdu.
Mağusa Festivali yine müthiş müzik programıyla yıla damgasını vurdu. Özellikle Gazimağusa Belediyesi’ne ve başkan Oktay Kayalp’e, komite üyelerine ve gönüllü çalışan herkese bu seçkin organizasyon için teşekkür ederim. Gecelere gelip de birbirinden seçkin isimleri dinleyenler, alkışlayanlar bu ziyafeti yaşadılar. Gönül isterdi ki konserlere gelen binlerce kişi Erkan Erzurumlu gecesinin yanına özellikle GİDİLMESİ GEREKEN, KAÇIRILMAMASI HEDEFLENEN bir tik atmalarıydı. 
Gelin arkadaşlar. Kendi çocuklarımızı izleyin, alkışlayın. O parlak sahne ışıkları arasında pek çok sanatçı diye yutturulan sahtekardan daha gerçek bir şeyler yapılıyor bu topraklarda, gelin de bir omuz verin. Kendi müziğine, müzisyenine, kültürüne, sanatına sahip çıkmayan birçok kişi her gün Facebook’ta devrim yapmaktadır, gelin de biraz hayata karışın. Salamis Antik Tiyatrosu’nda dünyanın dev isimleri arasında bir Kıbrıslı da vardı bu yıl, geldiniz, alkışladınız mı? Bence gelmediyseniz çok şey kaçırdınız.
Gelin güçlerimizi birleştirelim, kendi kendimize sahip çıkalım. Uzaktan beğenmekle olmaz bu işler. İşte gelecek ay Yeniboğaziçi Pulya Festivali var. Yine Kıbrıslı müzisyenler orada da boy gösterecek. Kendi şarkılarımıza, kendimize sahip çıkmadığımız içindir bu kimliksizliğimizin sebeplerinden birisi de. Müziğin rengi de yoktur, partisi de. Müzik insanlık içindir ve ölümsüzdür. Unutulmamalıdır ki “bir ülkenin müziğini yapanlar yasalarını yapanlardan daha güçlüdür.”

***

Erkan Erzurumlu Kimdir

Erkan Erzurumlu 1984 yılında Londra’da doğdu. Müzisyen bir aileden geldiği için müziğe erken yaşta gitar çalarak başladı. Kıbrıs’ın bilinen müzisyenlerinden olan babası Turgay Erzurumlu’nun yönlendirmesi ile Jazz, Rock, Flamenko ve Fusion gibi farklı müzik tarzlarıyla erken yaşta tanıştı. Ardından ilk profesyonel müzik çalışmalarına Namık Kemal Lisesinin orkestrası ile adım attı. Orkestrada bulunduğu dönemlerde yapılan liseler arası müzik yarışmalarında üst üste birincilikler elde ettiler. Doğu Akdeniz Üniversitesi Müzik Bölümü’nde klasik batı müziği üzerine öğrenim görürken okul dönemi boyunca Güney Koreli Dr.Hyunjin Minden klasik gitar eğitimi aldı. Eğitimine devam ederken Jazz, Fusion ve Flamenko gibi farklı tarzlarda çalışmalar yapıp resitaller verdi. Müzikal kimliğini sunabileceği bir albüm hazırlama çalışmasına devam eden Erzurumlu, geçtiğimiz yıl Akbank Caz Festivali’nde kardeşi Tolga Erzurumlu ile sahne aldıktan sonra bu yıl da Uluslararası Mağusa Kültür ve Sanat Festivali’nde performans sergileyecek.

Fotoğraflar: Veral ÇELİKER
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı