Sahte çiple kumar ABD’yi karıştırdı

13
Sahte çiple kumar ABD'yi karıştırdı

ABD'nin nükleer cephaneliğini kontrol eden STRATCOM'un iki numaralı komutanı olan Amiral Tim Giardina, Iowa eyaletinin batısında bir gazinoda 1500 dolar değerindeki sahte çiple poker oynarken yakalandı.

ABD ordusunu karıştıran skandal sonrası STRATCOM komutanı General Robert Kehler, yardımcısının görevden alınmasını tavsiye etti. ABD ordusu, gazinoda sahte çiple yakalanan Tim Giardina hakkında ayrıca soruşturma başlattı.

Kehler'in, amiral Giardina'nın görevden alınması kararına ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Başkan Barack Obama'nın da onay verdiği belirtildi.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan STRATCOM sözcüsü, Giardina'nın şu anda ABD Deniz Komutanlığı'nda görev yaptığını, ondan boşalan koltuğa ise halen atama yapılmadığını söyledi.

ABD Deniz Kuvvetleri Komutanlığı sözcüsü John Kirby de, 2011 Aralık ayında bu göreve atanan amiral Tim Giardina'nın üç yıldızından birinin söküldüğünü açıkladı.

ABD nükleer silahlarının beyni olarak bilinen STRATCOM son yıllarda art arda yaşadığı teknik problemler ve diğer sorunlar nedeniyle eleştirilerin hedefinde yer alıyor.