Kıbrıs

Şahali: “herhangi bir destek azalma söz konusu değil”


Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, yıllık bütçe içerisinde bir tasarruf amacıyla hareket etmediklerini söyleyen Şahali, herhangi bir destek kaleminde azaltmaya gidilmediğini vurguladı.

Bakan Şahali, reform paketini hazırlarken küçük üreticilerin büyüyebilme ihtimallerini ortaya çıkarmak yönünde bir düzenleme yaptıklarını ifade etti. Hellim tescili süreciyle birlikte öncelikli gelişme noktasının küçükbaş hayvancılık sektörü olduğunun altını çizen Şahali, küçükbaş hayvancılık desteklerinde yüzde yüze yakın bir destek artışı sağlandığını anlattı.

ŞAHALİ: “TEDBİR ALINMASI KAÇINILMAZDI”

Şahali, 2016 yılı içinde uygulanacak yeni destek programı ile ilgili soruları yanıtladığı programda, mevcut bütçe açığının seyrine bakıldığında, bütçe kaynaklarının bütününün 2016 yılının Haziran ayından itibaren tüketilmesi sorunuyla karşı karşıya olunduğunu belirtti. Şahali, 2018 yılında ise bütçe yılı açıldığında bütçenin bütününün önceki yılın hak edişleri olarak ortaya çıkacağını kaydederek, tedbir alınmasının kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

“KOOPERATİFLEŞME VE KÜMELENME ÖZENDİRİLİYOR”

Küçük üreticilerin yan yana gelerek daha yüksek üretim kapasitesini yakalamalarını, hane halkı geçimini sağlayamayacak düzeydeki küçük üretim alanlarının gerek kooperatiflerle gerek kümelenmeyle birleştirilmesini sağlayan, daha az girdi maliyetiyle daha fazla ürün elde edebilecekleri ve daha fazla gelir yaratabilecekleri bir açılımı öngördüklerini dile getirdi. Bakan Şahali, üretici, üretim araçları, girdilerin kayıtlılığı sonucunu da doğuracak olan programın geçmişte desteklenmeyen alanlarında desteklenmesiyle üretim çeşitliliğinin ortaya çıkması ve sektördeki farklı unsurların bu desteklerden yararlanabilmesini sağlayacağını kaydetti.

“2016 YILI HAK EDİŞLERİ 2016 YILI BÜTÇESİNDEN KARŞILANABİLECEK”

Yeni destekleme biçimiyle herhangi bir destek kaleminde bir azaltma söz konusu olmadığının altını çizen Şahali, programı hazırlarken yıllık bütçe içerisinde bir tasarruf beklentisiyle hareket etmediklerini de söyledi. Şahali, 2016 yılı ödeneklerinin bütünün 2016 yılı içerisinde oluşacak hak edişleri karşılayabilmesi ve bütçe açığının doğmaması yönünde hareket edildiğini ifade etti.

“BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK DESTEKLERİNDE AZALMA YOK”

Yıllar itibarıyla teşvik edilen ve desteklenen büyükbaş hayvancılık sektöründe yılda % 10 oranında bir büyüme söz konusu olduğunu belirten Şahali, bu noktada özellikle süt miktarının arttığı dönemlerde sıkıntılar yaşandığını dile getirdi. Şahali, litre başına 25 kuruş olan büyükbaş hayvan destek miktarlarında herhangi bir değişiklik yapılmadığını buna karşın bir üst sınır ortaya koyulduğunu söyledi.

Üst sınırı küçükbaş hayvancılık ve kuru ziraat arazileri için beyan edilebilen arazi miktarında da öngördüklerini ifade eden Şahali, “Burada temel yaklaşımımız büyüme trendi içerisinde, büyüme süreci içerisinde bu desteklerin sürdürülmesi ama belli bir standardın yakalandığı noktadan itibaren de artık üreticilerin kaliteyi ve verimliliği artırmaya yönelik yatırımların kendilerine sağladığı avantajla yollarına devam edebilmelerini sağlamaya dönüktür” şeklinde konuştu. Şahali, programda hayvan refahı ve hayvan sağlığı bakımından ortaya konacak iyileştirmelerin de soy kütüğü desteği ve suni tohumlamadan doğacak destekler gibi desteklerle bir destekleme unsuru olarak ortaya konduğunu vurguladı. Şahali, “Dolayısıyla hiçbir alanda herhangi bir azalma söz konusu değil tam tersi bir çeşitlenme ve mevcut desteklenen unsurlarda da bir destek artışı söz konusu oldu” dedi.

“KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK SEKTÖRÜ ÖNCELİKLİ GELİŞME NOKTASIDIR”

En çarpıcı farklılığın küçükbaş hayvancılık sektöründe olduğunu dile getiren Şahali, küçükbaş hayvancılığın hellim tescili süreciyle birlikte öncelikli gelişme noktası olduğunu söyledi.

Şahali, küçükbaş hayvancılık desteklerinde 70 bin TL’lik bir üst sınır belirlemek kaydıyla yaklaşık yüzde yüzlük bir artış sağlandığını dile getirdi. Şahali, 52 TL olan anaç hayvan desteğinin 80 TL’ye çıkarıldığını belirterek, buna ek olarak açık çiğ keçi sütündeki 19 kuruşluk desteğin 40 kuruşa, açık koyun sütünde litre başına desteğin 19 kuruştan 60 kuruşa, soğuk keçi sütündeki 30 kuruşluk desteğin 50 kuruşa, soğuk koyun sütünde destek miktarının 30 kuruştan 70 kuruşa, soğutulmuş koyun sütündeki destek miktarının 30 kuruştan 70 kuruşa,  soğutulmuş keçi sütündeki desteğin 30 kuruştan 50 kuruşa taşındığını anlattı.

Şahali, söz konusu desteklerin sütünü SÜTEK’e pazarlayan üreticiler için geçerli olacağının da altını çizdi.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı