Sağlıkta yine grev! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Nisan 14, 2024
Kıbrıs

Sağlıkta yine grev!

Sağlıkta yine grev!

KÖSE: “200 EBE VE HEMŞİRE EKSİĞİ VAR. BAZI SERVİSLER PERSONEL EKSİKLİĞİ NEDENİYLE KAPALI”

KAPTAN: “ATALAY’IN İSTİKRAR TESPİTİ DOĞRU. HALKIMIZ İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE FAKİRLEŞİYOR”


İki sendika, 21’inci eylem gününde 5’inci grevi bugün  08.00-10.00 saatleri arasında Gazimağusa’da Maraş Semt Polikliniği’nde gerçekleştirdi.
Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse ile KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ortak basın açıklaması yaptı.

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse, Başbakan İrsen Küçük’ün sürekli istikrardan bahsettiğini ifade ederek, “Galiba Sayın Başbakan bizi hiç duymadı” diyerek sorunlarını 3 madde halinde sıraladı.

Kamu sağlık sisteminde bugün itibarıyla 200 ebe ve hemşire eksiği bulunduğuna işaret eden Köse, Girne  Akçiçek Hastanesi’nde personel eksikliği nedeniyle iki servisin kapalı olduğunu; İskele Sağlık Merkezi’nin yine  personel eksikliği yüzünden 24 saat hizmet veremediğini; Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bir çok servisin hizmete girmek için personel beklediğini kaydetti.

Köse, “Başbakan ve Maliye Bakanı’nın ‘ülkede ekonomik kriz var’ diyerek yaptıkları savunmaları yaptıkları 417 istihdamla çürüttüklerini“ ileri sürdü.
Oğuz Köse, sağlık çalışanlarının üzerindeki yükün her geçen gün arttığını  bu durumun çalışanları isyan noktasına götürdüğünü söyledi.

Köse,350 meslektaşlarının lisans düzeyinde eğitimlerini tamamladıklarını belirterek, kadro yetersizliği nedeniyle atama kadrolarına yerleşemediklerini ifade etti.

Türkiye’den bir bakanın dün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de bulunduğu süre içerisinde  sürekli istikrardan bahsettiğini anlatan  Köse, “Dün halkla sohbet ettikleri kahvenin hemen yanında bugün biz eylem yapıyoruz. Bu ülkede istikrar varsa ya biz bilmiyoruz istikrarın ne olduğunu, ya da onların gördüğü istikrarı bize açıklamalarını istiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun istikrar konusunda dün yaptığı açıklamaya değinen Köse, “Bütün çevreler istikrarın yerin dibine doğru, batışa gittiğini söylüyor” dedi.

KAPTAN

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ise ülkede duyarsızlığın devam ettiğini ileri sürerek,  3 haftadır ülkedeki ve sağlıktaki sorunları dile getirerek eylem gerçekleştirdiklerini ancak Başbakan ve Sağlık Bakanı’nın konulara duyarsız olduğunu söyledi.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın istikrar açıklamasının doğru bir tespit olduğunu söyleyen Kaptan, “Ülkemizde istikrar vardır. Halkımızı istikrarlı bir şekilde fakirleşmektedir. Ülkeden göç etmektedir. İstikrarlı bir şekilde işsizlik artmaktadır. İstikrarlı bir şekilde sorunlarımız katlanarak devam etmektedir, duyarsızlık sürmektedir” dedi.

Kaptan, Başbakan ve Sağlık Bakanı’nın ülkedeki sorunları çözme gibi bir niyetleri olmadığını, tek niyetlerinin 24 Şubat’ı kazasız belasız atlatmak olduğunu iddia etti.

Kaptan, ülkedeki bir partinin iç meselesine dışarıdan karışılmasını kınayarak, “Bu siyasi bir müdahaledir” dedi.

Kaptan, eylemlerine karşı duyarsızlığın devam etmesi halinde 48 saat sonra Mesarya  bölgesindeki bir sağlık ocağında daha  grev yapacaklarını söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar