Köşe Yazarları

SAĞLIK VE EĞİTİME BÜTÇE AYRILMAMA NEDENİ SAVUNMA GİDERLERİ !


Geçen haftaki yazımda KKTC Genel Bütçesinin şu an açık verme nedeninin savunma giderlerinin karşılanması noktasında yaşanan sıkıntılar olduğunu rakamlar ile ortaya koymaya çalıştım.

Bu noktadan hareketle savunma giderlerinin finansman konusunu ayrıntılı olarak resmi verilerle incelediğimizde durumun vahameti daha da gün yüzüne çıkmakta ve tüm Dünya’da ciddi bir salgının yaşanması nedeniyle ekonomilerde oluşan yıkımdan ülkemizin de ciddi anlamda etkilendiği düşünülürse bugün hayati öneme sahip Sağlık ve Eğitime bütçe ayrılmama nedeninin savunma giderleri olduğunu görmekteyiz.

Daha önce de ifade ettiğim gibi KKTC’de her yıl Bütçe Yasa Tasarısına son hali verilmeden önce Maliye Bakanlığı ile TC yetkilileri toplantılar yapar tamamen ülkemizdeki siyasi iradenin dışında, tüm mükellefiyetinin Türkiye’nin üstleneceği şekilde Savunma Giderleri kalemi belirlenir. Bu gider kaleminin mükellefiyetinin tamamen TC’ye ait olması sebebiyle hiçbir hükümet dönemi bu kaleme konulan rakama itiraz edilmez ve belirlenen miktar bütçede yer alır.

2018-2019-2020 Bütçeleri yapılırken TC Yardım ve Kredileri altında yer alan Savunma Gelirleri olarak üç yıllık ön görülen rakam yani Türkiye’den bütçemize aktarılacağı söylenen ve Meclisimizde yasalaşan rakam 1 Milyar 400 Milyon TL iken bu üç yılda gerçekleşen yani Türkiye’den Bütçemize aktarılan rakam 736 Milyon 500 Bin TL’dir. Yani Savunma Giderlerine yönelik yollanacağı söylenip yollanmayan rakam üç yılda toplam 663 Milyon 500 TL olup savunma kaleminde gerçekleşen gelir, bütçeleştirilen rakamın sadece %48’ini oluşturmaktadır.

2018-2019-2020 yıllarındaki bütçe açıklarımızı incelediğimizde ise (2020 yılı henüz bitmedi) bütçemiz 2018 yılında Artı 53 Milyon 415 Bin TL, 2019 yılında Eksi 285 Milyon 563 Bin TL, 2020 yılında ise (Nisan sonu itibariyle) Eksi 47 Milyon 386 Bin TL toplamda üç yıllık bütçe açığımızın 279 Milyon 534 Bin TL
olduğu görülmektedir.

Eğer Türkiye tamamen irademiz dışında kendisinin belirlediği savunma giderlerimizi karşılamış olsaydı bu 3 yıllık süreçte bütçemiz Artı 383 Milyon 946 Bin TL verecek ve bu para ile de yeni Hastahaneler ve Okullar yaparak Sağlık ve Eğitim alt yapımızı ciddi anlamda yapacağımız yatırımlar ile güçlendirebilecektik.

Bu sebepledir ki artık bütçemiz yapılırken, kendi ayaklarımız üzerinde durmak istiyorsak savunma giderlerinin finansmanı konusunda da Türkiye’nin artık mükellefiyetlerini yerine getir(e)mediğinin bir gerçek olduğunu kabul edip günümüzde bu kalemde yer alacak rakamı Türkiye’nin göndereceği üzerinden değil de kendi gelirlerimiz ile karşılayabileceğimiz bir rakam üzerinden oluşturmalı ve bütçe açığı yaratmayarak Kamusal Sağlık ve Eğitim giderlerimizi halkımızın refahı için artırmalıyız.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı