Sağlık Bakanlığı, salgın açıklaması - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Sağlık Bakanlığı, salgın açıklaması

Bakanlık basın bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, özellikle genç erişkinlerde hastalığın yüzde 30 oranında komplikasyona neden olabileceğinden iki doz kızamık aşısı olmayan veya aşı durumunu bilmeyenlerin aşılarını yaptırmalarının önemli olduğu kaydedildi.

Ülkede, aşı takvimi uyarınca Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak (MMR) aşılarının 2 doz şeklinde uygulanmakta olduğu belirtilen açıklamada, ‘‘Dünya Sağlık Örgütü’nün de Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak’ta (MMR) tam koruma sağlanabilmesi için 2 doz aşılama yapılması gerekliliği vurgulanmaktadır” denildi.


Açıklamada, ‘‘Birinci doz 1 yaş, ikinci doz 4-5 yaşlarında yapılmalıdır. Ancak zamanında yapılmayan aşılar yaşamın her döneminde yapılabilme özelliği taşıyor. Aşısı eksik olan çocukların mutlaka 2 doz MMR aşılarını tamamlamaları son derece önemlidir’’ ifadesine yer verilirken, aşıların tüm devlet hastaneleri ve sağlık merkezlerinde ücretsiz yaptırılabileceği vurgulandı.

Özelde çalışan çocuk hekimleri tarafından takip edilen çocukların, MMR aşılarının yapılıp yapılmadığının hekimlerinden mutlaka öğrenilmesini öneren Sağlık Bakanlığı, aşıları eksik olan çocukların mutlaka aşılarının tamamlanması gerektiğini kaydetti.

Açıklamada; yüksek ateş, öksürük ve döküntü şikayeti olan kişilerin kızamık olasılığına karşı bir sağlık kuruluşuna başvurmaları çağrısı yapıldı.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar