Sağlık Bakanlığı, Özel Ankara Güven Hastanesi ile işbirliği protokolü imzaladı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Sağlık

Sağlık Bakanlığı, Özel Ankara Güven Hastanesi ile işbirliği protokolü imzaladı

Sağlık Bakanlığı ile Özel Ankara Güven Hastanesi arasında bugün Lefkoşa’da imzalan işbirliği protokolünün duyurulduğu basın toplantısında konuşan Bakan Gülle, “İşbirliği protokolü ile sağlık alanında yeni bir açılım yapıldı” dedi.

“SAĞLIKTA YENİDEN YAPILANMA ADINA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”


Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, daha nitelikli hizmet verilebilmesi ve sağlık alanında kamu, özel bütün kurumların işbirliği ile hastaların sorununun çözümüne, gerekli açılımların, politikaların oluşturulmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Bakan Gülle,  bu maksatla bugün Özel Ankara Güven Hastanesi’yle bir işbirliği anlaşması imzaladıklarını kaydetti.

Devletin, KKTC’de çözülemeyen sağlık sorunlarına yönelik hastaları Kurul kararıyla Türkiye’ye gönderdiğini ve tedavilerinin yapılabilmesi için gerekli katkıyı verildiğini anımsatan Bakan Gülle, bundan böyle Özel Ankara Güven Hastanesi ile de hastaların tedavilerine yönelik çözülmeyen konularda işbirliğine gidileceğini belirtti.

“BİLGİ VE DENEYİM PAYLAŞIMI YAPILACAK”

Özel Ankara Güven Hastanesi’yle imzalanan protokolün, hasta sevki dışında, KKTC’de sunulan sağlık hizmetlerinin daha ileri seviyeye getirilmesine yönelik eğitim, bilgi ve deneyim paylaşımını da içerdiğinin altını çizen Bakan Gülle, “Protokolle, hekimlik ve hemşirelik eğitimi alanlarında da belli  işbirliklerinin yapılmasına yönelik planlamalar için zemin oluşturuldu” dedi.

“KARDİYOLOJİ, KALP DAMA CERRAHİSİ VE TRANSPLANTASYON VE TIBBİ ONKOLOJİ ALANLARINDA, SUT FİYATLARINA GÖRE HASTA SEVK EDİLECEK”

“Anlaşma zemini ile 4 önemli dalda yani; Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahisi, Tıbbi Onkoloji ve Transplantasyonla ilgili alanlarda bizim burada çözülemeyen, yapılamayan ameliyatlar, müdahalelere yönelik işbirliği olacak” diyen Gülle, kurul kararıyla sevk edilecek hastalarının, devlete faturalandırılmasının, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) üzerinden olacağını söyledi.

KÜÇÜKEL: “AMAÇ, 41 YILLIK BİLGİ BİRİKİMİNİ KKTC İLE PAYLAŞMAK”

Özel Ankara Güven Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Banu Küçükel de, hastanenin 41 yıllık bilgi birikimini KKTC ile paylaşma amacında olduklarını belirtti.

“Bu işbirliği Kıbrıs’ta, Türkiye’de sağlıkta başkent olan Ankara arasında bir köprü kuracak. Bu bir başlangıç olacak. Bu başlangıcın, daha güzel işbirliklerini de getireceğine olan inancım sonsuzdur” diyen Küçükel, hastane ve çalışmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi aktardı.

“AMAÇ SAĞLIK TURİZMİ DEĞİL”

“Biz sağlık turizmi amaçlamıyoruz” diyen Küçükel, amaçlarının; kendine yeten kurumlar inşa etmek olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ve Özel Ankara Güven Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Banu Küçükel, bir yıl süreyle geçerli olacak işbirliği protokolüne imza attılar.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar